Parafia

Kolegiata pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedną z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego.

Świątynie oddziałuje na liczne realizacje w regionie, kościół zamyka od strony południowej wschodnią pierzeję Rynku Staromiejskiego. Bryła kolegiaty widoczna jest ze wszystkich prowadzących do miasta dróg. Wieża Kolegiaty, ze swoją wysokością 83,5 metra, zajmuje dziewiętnaste miejsce w kraju i piąte w województwie.

• Historia

Kościół ten jest jedną z najstarszych i największych gotyckich świątyń Pomorza Zachodniego. Istnieje ponad 700 lat w formie ceglanej, trzynawowej bazyliki z prezbiterium otoczonym obejściem i wieńcem kaplic oraz dwoma wieżami przy fasadzie zachodniej.

26 czerwca 2017r. 8689