Uroczystość Wszystkich Świętych

Płomienie i kwiaty to widzialne znaki tego co niewidzialne: tęsknoty, żalu i spóźnionych pojednań. To wszystko czyni z listopada wyjątkowy czas do rozmyślań nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania.

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych". 1 listopada Kościół cieszy się z faktu, iż bardzo wielu zmarłych przebywa u Boga w niebie. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

„Bóg każdemu dał mniej lub więcej czasu.
Bóg nie liczy czasu, ale go waży.”

„Śmierć nie jest straszna.Jest ona odejściem do Boga,
ale nie przerywa łączności pomiędzy tymi, którzy się kochają.”

„Ludzie nie odchodzą na zawsze.
Ci, co odeszli, doskonale wiedzą, że do nich przychodzimy,
odwiedzamy ich, szukamy z nimi kontaktu”

(ks. Jan Twardowski)

"Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.

(...)
Smutek to jest mrok po zmarłych tu
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej."

(J. Kulmowa, "W zaduszki")

Pomyśl o swoich bliskich zmarłych. Możesz pomodlić się za nich i zapalić świecę, która będzie podziękowaniem i wyrazem pamięci. Warto przygotować się do świąt.