loading...
Zamknij wpis

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 19. 01. 2020 r..

1. W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia we wtorek wspominamy św. Agnieszkę, dziewicę i męczennicę a w piątek św. Franciszka Salezego, biskupa i męczennika. W sobotę obchodzimy święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. W środę zapraszamy na nabożeństwo ku czci świętej Rity, połączone z modlitwami do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przypominamy, że we wtorek przeżywamy Dzień Babci a w środę Dzień Dziadka.

2. Przez cały najbliższy tydzień trwa w Kościele Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.  Zapraszamy wszystkich na modlitwę chrześcijan różnych wyznań do kościoła świętego Jana w przyszłą niedzielę, 26 stycznia, na godz. 17.30.

3. Serdecznie zapraszamy w każdy poniedziałek i czwartek do naszego Klubu Seniora „Starówka”. Spotkania odbywają się jak zawsze o godz. 16.00. Niech wspólnie spędzany czas będzie owocny i dostarcza wielu wspaniałych przeżyć. Wyjątkowo jutro, tj. w poniedziałek, wszyscy zaproszeni są do Szkoły Podstawowej Specjalnej, im. Juliana Tuwima, gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Wszystkich Seniorów i Seniorki serdecznie zapraszamy.

4. Dziękujemy za ofiary złożone w ubiegłym tygodniu na cele inwestycyjne w naszej wspólnocie. Zebraliśmy łącznie sumę 6212 złote. Z całego serca dziękujemy za zrozumienie dla naszych działań, które mają na celu przywrócenie piękna naszej Kolegiacie.  

5. Siostry Felicjanki organizują w czasie ferii zimowych rekolekcje w Warszawie dla dziewcząt - szczególnie ze szkoły średniej oraz studentek.  W sprawie zgłoszeń prosimy o kontakt z Siostrami Felicjankami pracującymi przy parafii św. Jana. 

6. Jest do nabycia najnowsza pasa katolicka: „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Zwracamy uwagę, że koszt jednego egzemplarza tych gazet wynosi 6 zł.  Nie zapominajmy o tym ważnym źródle informacji na temat spraw Kościoła w naszej Ojczyźnie oraz naszej Archidiecezji. 

7. Trwa w naszej wspólnocie parafialnej wizyta duszpasterska - kolęda. Bardzo dziękujemy wszystkim Parafianom za miłe przyjęcie, ale również za wiele ciekawych wskazówek dotyczących naszych spraw parafialnych. Bóg zapłać również za życzliwość i ofiary na potrzeby naszej parafii. Plan wizyty duszpasterskiej w tym tygodniu przedstawia się następująco:

 1. 20.01.2020 od godz. 16.00 - ul. Płatnerzy 5, Grodzka 8, 9;
 2. 21.01.2020, od godz. 16.00 - ul. Grodzka 10;
 3. 22.01.2020 od godz. 16.00 - ul. Kazimierza Wielkiego 1;
 4. 23.01.2020 od godz. 16.00 - ul. Kazimierza Wielkiego 3, 5, 7;
 5. 24.01.2020 od godz. 16.00 - ul. Kazimierza Wielkiego 9, 11, 15;
 6. 25.01.2020 od 15.00 - ul. Chrobrego 4, 6, 8, 12-18, Warowna;
 7. 26.01.2020 od 15.00 – ul. Garncarska, Kuśnierzy, Szewska 4;
 8. 27. 01.2020 od 16.00 – ul. Szewska 3, 6, 8;
 9. 28.01.2020 od 16.00 – ul. Szewska 10, kolęda uzupełniająca.

8. Wszystkim solenizantom i Jubilatom, którzy obchodzą swoje uroczystości składamy nasze najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej. Wszystkim drogim i kochanym Parafianom, miłym Gościom życzymy błogosławionej niedzieli. 

 

ks. dr Andrzej Posadzy

   administrator parafii                                                                                


 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 31 marca 2019 r.

  1. Rozpoczęliśmy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które prowadzi ks. Karol Karwowski, kapłan naszej diecezji, pracujący na co dzień na Ukrainie. Serdecznie ks. Karola witamy w naszej Kolegiacie i życzymy, aby czas wspólnego rozważania Słowa Bożego był dla nas wszystkich błogosławiony. Plan rekolekcji: w niedzielę na wszystkich Mszach św. nauka ogólna; w poniedziałek, wtorek i środę nauki rekolekcyjne o godz. 9.00 i 18.00. Na wtorek na Mszę św. o godz. 9.00 zapraszamy wszystkich chorych, cierpiących. Podczas Mszy się zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych. W Strachocinie rekolekcje w tych dniach o godz. 17.00. Wiernych ze Świętego prosimy o przyjście do kościoła w Strachocinie.

  2. Zapraszamy w najbliższy piątek na nabożeństwo drogi krzyżowej o godz. 7.30; 16.30 ( nabożeństwo dla dzieci); 17.30 i o godz. 19.00 ulicami Starego Miasta – początek w Kolegiacie. Dziś rozważania Męki Chrystusa, Gorzkie Żale o godz. 17.30.

  3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy piątek ks. Prałat i księża wikariusze odwiedzą chorych z Komunią św.. Od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św. nabożeństwo pierwszosobotnie- wyjątkowo- z racji na uroczystości wieczorne będzie sprawowanie w naszej kolegiacie o godz. 7.30 rano.

  4. W najbliższą sobotę o godz. 18.00 grupa młodzieży i dorosłych z naszej wspólnoty parafialnej przez posługę ks. biskupa Henryka Wejmana otrzyma sakrament bierzmowania. Bardzo dziękujemy ks. Marcinowi Kalacie za całoroczne przygotowywanie młodzieży do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

  5. Nasza parafialna "Caritas” przy wyjściu z kościoła sprzedaje symbole wielkanocne, które mogą posłużyć w przygotowaniu świąt: baranki wielkanocne, kartki świąteczne. Nabywając wspomniane symbole przyczyniamy się do przygotowania paczek świątecznych dla osób samotnych, biednych. Wszystkim Wam, najmilsi, ludzi o wrażliwym sercu za tę pomoc i wsparcie z całego serca dziękujemy!

  6. Jest do nabycia prasa katolicka. W najnowszej Niedzieli i Gościu Niedzielnym, znajdują się informacje na tematy aktualne z życia Kościoła. Także w tym tygodniu ks. Marcin Miczkuła, nasz wikariusz, napisał do "Niedzieli” dwa ciekawe artykuły. Chciejmy więc tym bardziej przeczytać ten najnowszy egzemplarz.

  31 marca 2019r. 162
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 24 marca 2019 r.

  1. W Liturgii nadchodzącego tygodnia jutro obchodzimy uroczystość Zwiastowania NMP.

  2. Przezywamy okres Wielkiego postu, nasze serca przygotowujemy do obchodów Świąt Zmartwychwstania. Zapraszamy bardzo serdecznie i gorąco do udziału w nabożeństwach pasyjnych: drodze krzyżowej, Gorzkich żalach. Rozważania Męki Pańskiej koncentrują naszą uwagę na cierpieniu Chrystusa, który czyni to z miłości do człowieka i dla jego odkupienia. Zapraszamy w najbliższy piątek na nabożeństwo drogi krzyżowej o godz. 7.30; 16.30 (nabożeństwo dla dzieci) i 17.30. Dziś rozważania Męki Chrystusa, Gorzkie Żale o godz. 17.30.

  3. W przyszłą niedzielę rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ks. Karol Karwowski, kapłan naszej diecezji, pracujący na co dzień na Ukrainie. Plan rekolekcji: w niedzielę na wszystkich Mszach św. nauka ogólna; w poniedziałek, wtorek i środę nauki rekolekcyjne o godz. 9.00 i 18.00. Na wtorek na Mszę św. o godz. 9.00 zapraszamy wszystkich chorych, cierpiących. Podczas Mszy się zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych. W Strachocinie rekolekcje w tych dniach o godz. 17.00. Wiernych ze Świętego prosimy o przyjście do kościoła w Strachocinie.

  4. Jutro o godz. 18:30 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum.

  5. Chcemy przygotować się w naszej wspólnocie do przeżycia wspomnienia św. Rity, które przypada 22 maja. Z tego względu rozpoczynamy nowennę do św. Rity. Przez kolejne 9 tygodni będziemy gromadzić się na modlitwie w środę o godz. 17:30 upraszając wstawiennictwa patronki spraw beznadziejnych.

  6. W piątek, 29 marca, odbędzie się Wielkopostne Czuwanie Młodzieży z bratem ze wspólnoty Taize w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną przy ul. Młyńskiej. Czuwanie rozpocznie się o godz. 19:00.

  24 marca 2019r. 126
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 17 marca 2019 r.

  1. W Liturgii nadchodzącego tygodnia we wtorek obchodzimy Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP. W parafii Księży Chrystusowców odpust o godz. 18.00, na który ks. proboszcz Adam Staszczak serdecznie zaprasza.

  2. Jutro o godz. 17:00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum.

  3. Jutro po Mszy św. wieczornej nabożeństwo do Ducha Świętego.

  4. Wielki Post, czas naszego nawrócenia, pokuty, świętych postanowień. Zapraszamy bardzo serdecznie i gorąco do udziału w nabożeństwach pasyjnych: drodze krzyżowej, Gorzkich żalach. Rozważania Męki Pańskiej koncentrują naszą uwagę na cierpieniu Chrystusa, który czyni to z miłości do człowieka i dla jego odkupienia. Zapraszamy w najbliższy piątek na nabożeństwo drogi krzyżowej o godz. 7.30; 16.30 ( nabożeństwo dla dzieci); 17.30 i o godz. 19.00. Dziś rozważania Męki Chrystusa, Gorzkie Żale o godz. 17.30.

  5. Z całego serca dziękujemy za ofiary złożone w minioną niedzielę na cele inwestycyjne. Zebraliśmy kwotę 7.233 zł. To znaczna suma, świadczy o wielkim zaufaniu dla realizowanych przez nas zadań. Bardzo dziękujemy za zrozumienie i wsparcie naszych działań.

  17 marca 2019r. 119
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 10 marca 2019 r.

  1. Rozpoczęliśmy Wielki Post, czas naszego nawrócenia, pokuty, świętych postanowień. Dobrze by było podjęć się w tym okresie zadania, które pozwoliłoby nam pokonać nasze słabości, złe przyzwyczajenia, nałogi. Wielu podejmuje konkretne działanie w celu wyeliminowania alkoholu, nikotyny, innych używek. Bardzo pomocnym w pokonywaniu naszych słabości będzie uczestnictwo w nabożeństwach pasyjnych: drodze krzyżowej, Gorzkich żalach. Rozważania Męki Pańskiej koncentrują naszą uwagę na cierpieniu Chrystusa, który czyni to z miłości do człowieka i dla jego odkupienia. Zapraszamy w najbliższy piątek na nabożeństwo drogi krzyżowej o godz. 7.30; 16.30 ( nabożeństwo dla dzieci); 17.30 i o godz. 19.00. Dziś rozważania Męki Chrystusa, Gorzkie Żale o godz. 17.30.

  2. Dziś druga niedziela miesiąca. Ofiary złożone na tacę są przeznaczone na cele inwestycyjne. W dalszym ciągu regulujemy zobowiązania za remont kościoła filialnego w Świętem i domu "Caritas”. W związku z planowanym remontem ul. Krzywoustego jesteśmy zmuszeni podjąć jeszcze jedno wyzwanie wykonania izolacji pionowej i poziomej fundamentów "Organistówki”. Niestety stan techniczny fundamentów jest w opłakanym stanie, występuje zawilgocenie ścian. Bardzo prosimy o modlitwę w tej intencji. Wszystkim Ofiarodawcom - Kochanym Parafianom, Przyjaciołom Kolegiaty składamy staropolskie "Bóg zapłać”.

  3. W poniedziałek o godz. 18:45 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum.

  4. We wtorek po Mszy św. wieczornej rozpocznie się Jerycho Różańcowe, które potrwa do Mszy św. wieczornej w środę.

  5. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wkrótce w naszej świątyni parafialnej pojawi się nowy witraż poświęcony św. Jadwidze Śląskiej, patronce budujących się kościołów. Ofiarodawcami są Państwo Jadwiga i Zbigniew Waniakowie. Z całego serca Państwu za ten dar serca dziękujemy!

  6. W dniach 30 września – 10 października br. planujemy pielgrzymkę autokarowo-samolotową do Lourdes, Fatimy i La Salette. Zapisy w zakrystii lub biurze parafialnym.

  10 marca 2019r. 123
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 3 marca 2019 r.

  1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy: jutro św. Kazimierza Królewicza a w czwartek święte Perpetuę i Felicytę.

  2. W poniedziałek o godz. 18:45 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum.

  3. W najbliższą środę rozpoczniemy Wielki Post – czas szczególnej modlitwy, czuwania i jednocześnie naszego nawracania się. Wezwanie Wielkiego Postu: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię jest zaproszeniem do zmiany życia. Niech ten czas będzie także okazją do podjęcia postanowień wielkopostnych. W naszej Kolegiacie w Środę Popielcową Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem będą sprawowane o godz. 7:00, 9:00 i 18:00. Msza św. w Świętem i w Strachocinie o godz. 17:00. Pamiętajmy, że w tym dniu obowiązuje nas post ścisły – nie spożywamy pokarmów mięsnych.

  4. Droga Krzyżowa jest szczególnym rozważaniem Męki Chrystusa. Chciejmy zorganizować sobie czas, aby w każdy piątek uczestniczyć w tym nabożeństwie pasyjnym. W najbliższy piątek nabożeństwa Drogi Krzyżowej o 7:30, 16:30 dla dzieci, 17:30 i 19:00 dla młodzieży. W przyszłą niedzielę, o godz. 17:30, nabożeństwo Gorzkich Żali połączone z kazaniem pasyjnym.

  5. W piątek, 08 marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Wszystkim Paniom składamy najlepsze życzenia. Jest to szczególna okazja, by przypomnieć sobie o szczególnym powołaniu kobiety, która jest nie tylko matką nowego życia, ale także kapłanką życia rodzinnego.

  6. W dniach 30.09.-10.10.2019 r. zapraszamy do pielgrzymki autokarowo-samolotowej do Fatimy, Lourdes i La Salette. Szczegóły w gablocie lub u ks. Marcina Miczkuły.

  03 marca 2019r. 142
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 24 lutego 2019 r.

  1. Na prośbę wielu parafian chcemy w marcu bieżącego roku sprawować Msze św. gregoriańskie zbiorowe w intencji zmarłych z naszych rodzin. Trzydzieści Mszy św. sprawowanych każdego dnia w tych intencjach to wielki dar modlitewny, dla tych, którzy odeszli do domu Ojca. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Marcinem Miczkułą

  2. W najbliższy pierwszy czwartek modlić się będziemy o godzinie 18.00 w intencji nowych, licznych i świętych powołań do życia zakonnego i kapłaństwa. Po Mszy św. nabożeństwo w intencji nowych powołań.

  3. W pierwszy piątek miesiąca o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w ciszy, okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej. Ks. Prałat i ks. Marcin Miczkuła odwiedzą z posługą kapłańską chorych.

  4. W pierwszą sobotę miesiąca Ks. Marcin Kalata odwiedzi chorych i udzieli Komunii św. Nabożeństwo pierwszosobotnie o 17:15.

  5. W piątek, 1 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”. Msza św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych uczestników walk o niepodległość naszej Ojczyzny będzie sprawowana w kościele św. Jana o godz. 17:00.

  24 lutego 2019r. 132
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 17 lutego 2019 r.

  1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła w piątek obchodzimy święto Katedry św. Piotra, a w sobotę wspominamy św. Polikarpa.

  2. W ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne zebraliśmy 7185 zł. Bóg zapłać za hojność serca.

  3. Jutro po Mszy św. wieczornej w salce katechetycznej odbędzie się nabożeństwo do Ducha Świętego.

  4. W poniedziałek o godz. 17:00 spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas VIII SP i III Gim.

  5. Na prośbę wielu parafian chcemy w marcu bieżącego roku sprawować Msze św. gregoriańskie zbiorowe w intencji zmarłych z naszych rodzin. Trzydzieści Mszy św. sprawowanych każdego dnia w tych intencjach to wielki dar modlitewny, dla tych, którzy odeszli do domu Ojca. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Marcinem Miczkułą

  17 lutego 2019r. 137
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 10 lutego 2019 r.

  1. W poniedziałek w kalendarzu liturgicznym obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Tego dnia przeżywamy w Kościele światowy Dzień Chorego. Dla nas wszystkich jest to wezwanie do modlitwy, refleksji i dostrzegania tych, którzy cierpią. Polećmy w naszych modlitwach wszystkich chorych z naszej parafii.

  2. Dzisiaj druga niedziela miesiąca. Pragniemy podziękować za wszystkie ofiary, złożone na tacę i przeznaczone na cele inwestycyjne w naszej wspólnocie. Cały czas spłacamy zobowiązania, powstałe przy remoncie wieży w Świętem oraz renowacji budynku Caritas. Za wszelką dobroć i życzliwość składamy serdeczne podziękowania.

  3. Na prośbę wielu parafian chcemy w marcu bieżącego roku sprawować Msze św. gregoriańskie zbiorowe w intencji zmarłych z naszych rodzin. Trzydzieści Mszy św. sprawowanych każdego dnia w tych intencjach to wielki dar modlitewny dla tych, którzy odeszli do domu Ojca. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Ks. Marcinem.

  4. We wtorek rozpocznie się całodobowe czuwanie modlitewne w ramach tzw. "Jerycha Różańcowego”. Niech każdy znajdzie choć chwilę na osobiste spotkaniem z Jezusem, ukrytym w Najświętszym Sakramencie.

  5. Jutro, na godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie młodzież klas ósmych i trzecich gimnazjum, w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

  10 lutego 2019r. 140
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 3 lutego 2019 r.

  1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy: we wtorek św. Agatę, a w środę św. Pawła Mikę i Towarzyszy.

  2. Trwają ferie zimowe dzieci i młodzieży. Wszystkim udającym się na zimowy wypoczynek życzymy wspaniałych wrażeń i przede wszystkim szczęśliwego powrotu do domu.

  3. W przyszłą niedzielę będzie druga niedziela miesiąca. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na cele inwestycyjne.

  4. Na prośbę wielu parafian chcemy w marcu bieżącego roku sprawować Msze św. gregoriańskie zbiorowe w intencji zmarłych z naszych rodzin. Trzydzieści Mszy św. sprawowanych każdego dnia w tych intencjach to wielki dar modlitewny, dla tych, którzy odeszli do domu Ojca. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Marcinem Miczkułą

  5. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Na stoliku przy zakrystii są wyłożone egzemplarze Niedzieli i Gościa Niedzielnego. W Niedzieli znajdziemy relacje z pobytu papieża w Panamie. Zapraszamy do lektury.

  03 lutego 2019r. 145
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 27 stycznia 2019 r.

  1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy: w poniedziałek św. Tomasza z Akwinu, a w czwartek św. Jana Bosko.

  2. Dziś o godz. 17:00 odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w Cerkwi Grekokatolickiej nad Iną. Serdecznie zapraszamy do modlitwy zgodnie z życzeniem Chrystusa, aby nastała jedna owczarnia i jeden pasterz.

  3. W tym tygodniu przypada I piątek i sobota miesiąca. W piątek Ks. Prałat odwiedzi chorych z posługą sakramentalną. O godz. 17:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi św. W sobotę o godz. 17:15 nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP.

  4. W sobotę obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, w tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia Msze św. w Kolegiacie o godz. 7:00, 9:00, 12:00 i 18:00, w Strachocinie o 10:00. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 zostanie poświęcony sztandar Związku Zawodowego Kolejarzy Pomorza Zachodniego. Na wszystkie Msze św. przynosimy świece. Ofiary zbierane w tym dniu na tacę przeznaczone są na wsparcie zakonów klauzurowych.

  5. Parafialna Caritas prosi o przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz wsparcia najuboższych z naszej wspólnoty. Kartki z danymi, które należy wpisać na formularzach zeznań podatkowych, dostępne są w sklepiku Caritas i na stoliku przy zakrystii. W razie trudności panie z Caritas pomogą wypełnić formularz. Bóg zapłać za hojność serca.

  6. W Strachocinie zbliżają się wybory na sołtysa. Wybory odbędą się w świetlicy wiejskiej, 08 lutego, o godz. 18:30.

  27 stycznia 2019r. 129
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 20 stycznia 2019 r.

  1. W minioną niedzielę tzw. "inwestycyjną” zebraliśmy na tacę sumę 6.632 zł. To znaczna kwota, która wspiera działania związane z rewitalizacją naszej Kolegiaty. Wszystkim Ofiarodawcom, Parafianom i Przyjaciołom Kolegiaty składamy serdeczne podziękowanie z zapewnieniem o naszej kapłańskiej modlitwie.

  2. W poniedziałek, 21 stycznia, o godz. 17:00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy III gimnazjum i VIII szkoły podstawowej. Obecność obowiązkowa.

  3. W poniedziałek, po Mszy św. wieczornej, nabożeństwo do Ducha Świętego.

  4. We wtorek, 22 stycznia, o godz. 17:30, nabożeństwo do św. Rity. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

  5. W środę o godz. 9:00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida przy ul. Mieszka I odbędzie się spotkanie dla seniorów, na które zaprasza dyrekcja i samorząd uczniowski.

  6. W tym tygodniu Ojciec Święty spotka się z młodymi w Panamie. Z tego względu, że nie wszyscy mogliśmy pojechać na Dni Młodych, zapraszamy na kolędowanie przy żłóbku z młodzieżą w środę po Mszy św. wieczornej. W piątek, o godz. 23:30, w Kolegiacie odbędzie się Droga Krzyżowa z młodzieżą i dla młodzieży w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem.

  20 stycznia 2019r. 149
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 13 stycznia 2019 r.

  1. Dziś niedziela Chrztu Pańskiego. Dziękujemy Bogu za dar tego sakramentu, który jest bramą wszystkich sakramentów. Każdy z nas przez sakrament chrztu został włączony w Mistyczne Ciało Chrystusa, Kościół. Jesteśmy żywymi kamieniami tej wspólnoty, a tym który nas łączy jest działający w Kościele Chrystus.

  2. W Liturgii nadchodzącego tygodnia wspominamy w czwartek 17.01- św. Antoniego opata i w sobotę św. Józefa Pelczara.

  3. W naszej wspólnocie parafialnej rozpoczął się kurs przedmałżeński przygotowujący bezpośrednio do zawarcia związku małżeńskiego. Kolejne spotkanie o godzinie 19.00. Zapraszamy.

  4. Dziś ostatni dzień wizyty duszpasterskiej, kolędy. Od godz. 14:30 odwiedzimy rodziny zamieszkałe przy ul. Robotniczej 1-3a, Bydgoskiej nieparzyste 1-49, Grudziądzkiej, Klonowej i Kolęda uzupełniająca. Chcielibyśmy z całego serca podziękować wszystkim Kochanym Parafianom, którzy przyjęli kapłana z otwartym sercem za wspólnotową modlitwę, sugestie duszpasterskie, a także za pomoc dla naszej parafii. Ofiary, które zostały zebrane w tym roku zostaną przeznaczone na zapłacenie studium wykonalności projektu renowacji naszej Kolegiaty. Aby móc otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej koniecznym było napisanie takiego studium. Wspomniane opracowanie wykonała firma consultingowa ze Szczecina. Bardzo dziękujemy Wam, Kochani parafianie za zrozumienie dla wspólnych działań. W każdą drugą niedzielę miesiąca- także i dziś- zbieramy ofiary na cele inwestycyjne. To dzięki waszym hojnym sercom udaje się regulować zaległości powstałe przy remontach obiektów parafialnych. O wszystkich ofiarodawcach pamiętamy w naszej kapłańskiej modlitwie.

  5. W najbliższy piątek 18.01.2018 przeżywać będziemy w naszym mieście ważne wydarzenie o godz. 15.00 zostanie zaprezentowane nowe centrum przesiadkowe im. Sławomira Pajora przy ul. Towarowej. O godz. 16.00 na starym cmentarzy w drugą rocznicę śmierci, przy grobie, pana prezydenta miasta Sławomira Pajora zostanie odmówiona modlitwa a o godz.17.00 w Kolegiacie Msza św. o spokój jego duszy. Zapraszamy do wzięcia udziału we wspomnianych wydarzeniach

  13 stycznia 2019r. 145
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 6 stycznia 2019 r.

  1. Dziś przezywamy Uroczystość Objawienia Pańskiego, inaczej zwaną Uroczystością Trzech Króli. Chrystus objawia się przedstawicielom świata poza izraelskiego, wszystkim ludziom. Dziś święcimy kadzidło, kredę oraz złoto. Na pamiątkę darów przyniesionych przez trzech mędrców ze Wschodu. Biorąc poświęconą kredę i kadzidło chciejmy wesprzeć misjonarzy, którzy podejmują trud głoszenia Ewangelii w różnych zakątkach Ziemi.

  2. W przyszłą sobotę rozpocznie się kurs przedmałżeński przygotowujący bezpośrednio do zawarcia związku małżeńskiego. Pierwsze spotkanie o godzinie 19.00. Zapraszamy.

  3. W przyszłą sobotę po Mszy św. wieczornej rozpocznie się modlitwa w ramach „Jerycha Różańcowego”. Modlitwa potrwa do niedzieli do godz. 7.30.

  4. W naszej wspólnocie trwa wizyta duszpasterska. Bardzo dziękujemy Kochanym Parafianom za miłe przyjęcie, ale również za wiele ciekawych wskazówek dotyczących naszych spraw parafialnych. Bóg zapłać również za życzliwość i ofiary na potrzeby naszej parafii. Jak wiemy, na wiosnę rozpoczniemy kolejne etapy remontu ze środków Unii Europejskiej, jednakże naszym zadaniem jest pozyskanie tzw. „udziału własnego”, który wynosi 15 % kosztów całej dotacji. Będzie to ogromny wysiłek, ale ufamy Opatrzności Bożej i wszystkie te sprawy zawierzamy Naszej Patronce, Matce Bożej Królowej Świata.

  06 stycznia 2019r. 149
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 30 grudnia 2018 r.

  1. Dziś podczas Mszy św. o godz. 11.00 zaśpiewa Chór „Echo Arioso”, po nabożeństwie artyści zaśpiewają jeszcze kilka kolęd, aby wzmocnić nasze przeżycia duchowe związane z uroczystością Bożego Narodzenia.

  2. Z wielkim bólem musimy poinformować, że w ostatnim czasie nasiliły się kradzieże w naszej Kolegiacie. Został skradziony aniołek przy żłóbku, jak również włamywano się do puszek przy świecznikach. Bardzo prosimy o zwracanie uwagi na osoby postronne, które szukają okazji, aby zniszczyć nasze dobro wspólne. Sprawa kradzieży została zgłoszona na policję i prowadzone jest dochodzenie. Z całą pewnością zamontujemy dyskretny monitoring, aby wykryć sprawców tych przestępstw.

  3. Kończy się rok 2018. W ostatnim dniu roku, czyli jutro o godz. 17.00 rozpocznie się nabożeństwo dziękczynno-błagalne w intencji wszystkich Parafian. Chcemy podziękować Bogu za otrzymane łaski przeprosić za nasze niedociągnięcia i słabości, a także dokonać pewnego podsumowania minionego roku od strony duszpasterskiej i inwestycyjnej.

  4. W Nowy Rok Msze św. sprawowane będą tak jak w niedzielę. Msza św. w Strachocinie o godz. 10.00. Prosimy, aby wierni ze Świętego przyszli na wspólnotowe nabożeństwo do Strachocina. Chcemy rozpocząć Nowy Rok, obchodząc Uroczystość Bożej Rodzicieli Maryi i Jej orędownictwu zawierzać losy świata, naszej Ojczyzny i nas samych.

  5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy piątek przed południem ks. Prałat odwiedzi chorych z Komunią św. Po południu o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i okazja do spowiedzi św.

  30 grudnia 2018r. 153
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 23 grudnia 2018 r.

  1. Rozpoczęliśmy w naszej Wspólnocie rekolekcje adwentowe, które prowadzi ks. dr Marek Eliasz. Rozważania adwentowe będziemy przeżywać przez trzy dni: dziś, w niedzielę Ogłoszenia Duszpasterskie. Niedziela 23 grudnia 2018 r.

  1. Dziś czwarta niedziela adwentu, podczas Mszy św. okazja do spowiedzi św. Jutro tzn. w wigilię jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania od godz. 8.00 – 10.00

  2. Przy wyjściu z kościoła można nabyć jeszcze poświęcone opłatki na stół wigilijny, chciejmy zachować tę piękną tradycję i po wspólnotowej modlitwie przed wieczerzą wigilijną połamać się tym białym chlebem na znak przebaczenia i wyrażenia naszej wzajemnej miłości i szacunku. Ofiary składane przy okazji opłatków przeznaczone są na utrzymanie naszego Wyższego Seminarium Duchownego. Harcerze rozprowadzają sianko na stół wigilijny.

  3. Jutro, w wigilię Bożego Narodzenia, ostatnie roraty o godz. 7:00.

  4. Tradycyjnie w wigilię Bożego Narodzenia celebrowane są Mszę św.- pasterski. W naszej Kolegiacie pasterki będą sprawowane o godz. 21.00; 22.30 i o godz. 24.00. Przed Mszą św. o północy zostanie poświęcony nowy witraż ufundowany przez Państwo Urszulę i Zdzisława Pałackich. Jesteśmy wdzięczni fundatorom za ich dar serca dla Kolegiaty. W Strachocinie i Świętem pasterki będą sprawowane o godz. 20.00

  5. Jest nam bardzo miło zakomunikować, iż zostały zakupione nowe figury do żłóbka betlejemskiego. Dar serca złożyli Państwo Irena i Mirosław Łukomscy. To wielka radość dla nas! Bardzo dziękujemy za ten przemiły gest i jednocześnie dar dla naszej Kolegiaty! Msza św. w intencji Fundatorów będzie sprawowana 26.12. o godz. 18.00. Bardzo dziękujemy ks. Marcinowi Miczkule, który w tym roku wraz z woluntariuszami przygotował żłóbek i wystrój kościoła. Śmiało możemy powiedzieć, że takiego żłóbka w Stargardzie jeszcze nie było! Ks. Marcin również kontynuuje współpracę z ośrodkami wychowawczymi i dydaktycznymi, które także w tym roku przystroiły choinki. Z racji setnej rocznicy Niepodległości Polski przybrały kolory narodowe. Przedszkolakom, dzieciom, młodzieży, nauczycielom i wychowawcom za zaangażowanie z całego serca dziękujemy!

  23 grudnia 2018r. 159
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 16 grudnia 2018 r.

  1. Rozpoczęliśmy w naszej Wspólnocie rekolekcje adwentowe, które prowadzi ks. dr Marek Eliasz. Rozważania adwentowe będziemy przeżywać przez trzy dni: dziś, w niedzielę nauki rekolekcyjne na wszystkich Mszach św., poniedziałek Msze św. z nauką ogólną o godz. 9.00 i o godz. 18.00; oraz we wtorek o godz. 9.00 i wieczorem o godz. 18.00. Pół godziny przed Mszą św. i w czasie Eucharystii okazja do spowiedzi świętej. Wiernych ze Świętego i Strachocina zapraszamy w poniedziałek i wtorek na godzinę 17.00 do kościoła w Strachocinie.

  2. Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie radosny. Temu przygotowaniu służą roraty. Codziennie od poniedziałku do piątku Msza św. roratnia o godzinie 6.30, a w sobotę o godzinie 7.00. Dzieci zapraszamy na Mszę św. roratnią w poniedziałek i środę na godz. 16.30.

  3. Jutro po Mszy św. wieczornej nabożeństwo uwielbienia i modlitwa do Ducha Świętego o dary i łaski dla naszych rodzin, wspólnot. Będziemy się modlili o Boże błogosławieństwo dla nas, aby czas Bożego Narodzenia był owocny w duchowym przezywaniu Świąt.

  4. W minioną niedzielę na cele inwestycyjne zebraliśmy sumę 7.364 zł. Regulujemy systematycznie zaległości związane z remontem domu Caritasu i kościoła filialnego w Świętem. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za zrozumienie i wsparcie dl podejmowanych prac. Wielu parafian tak wspaniałomyślnie i serdecznie podchodzi do podejmowanych projektów. To nas bardzo cieszy i motywuje do dalszej, efektywnej pracy. Wszystkim ofiarodawcom składamy podziękowanie i zapewniamy o naszej kapłańskiej modlitwie.
  5. Dziś na wszystkich Mszach św. święcimy opłatki na stów wigilijny, a także sianko. Poświęcony chleb to symbol obecności Chrystusa. To na Jego przyjście się przygotowujemy, to On jest źródłem błogosławieństwa. Niech ten pobłogosławiony chleb zapewni nam, naszym bliskim obfitość Bożych łask podczas Świąt Bożego Narodzenia, a także w Nowym 2019 Roku. Ofiary składane przy okazji opłatków przeznaczone są na utrzymanie naszego Wyższego Seminarium Duchownego.

  5. Od dziś Caritas parafialna rozprowadza świece na stół wigilijny w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. Ta mała świeca na stole wigilijnym niech nam przypomina o tych, którzy nie mają tak wspaniałych świat, o biednych, opuszczonych, samotnych. Dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży tych świec każdego roku przekazywane są paczki świąteczne dla potrzebujących.

  16 grudnia 2018r. 146
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 9 grudnia 2018 r.

  1. W nadchodzącym tygodniu w Liturgii Kościoła wspominamy: w czwartek 13.12- św. Łucji a w piątek św. Jana od Krzyża.

  2. Trwamy w radosnym czasie oczekiwania na przyjście Zbawiciela, Adwencie. Cieszymy się bardzo, że na poranne Msze św. roratnie przychodzi tak wielu wiernych, młodzieży. Nasza schola pod dyrekcją p. Małgosi towarzyszy w radosnym przezywaniu Liturgii. Codziennie od poniedziałku do piątku Msza św. roratnia o godzinie 6.30, a w sobotę o godzinie 7.00. Dzieci zapraszamy na Mszę św. roratnią w poniedziałek i środę.

  3. W przyszłą niedzielę rozpoczną się w naszej Wspólnocie rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. dr Marek Eliasz. Rozważania adwentowe będziemy przezywać przez trzy dni: niedzielę (na wszystkich Mszach św), poniedziałek o godz. 9.00 i o godz. 18.00; oraz we wtorek o godz. 9.00 i wieczorem o godz. 18.00. Wiernych ze Świętego i Strachocina zapraszamy w poniedziałek i wtorek na godzinę 17.00 do kościoła w Strachocinie.

  4. Dziś druga niedziela miesiąca, ofiary złożone na tacę przeznaczone są na inwestycje w naszej parafii. Praktycznie zakończyliśmy renowację ściany południowej naszej Kolegiaty. Stoją co prawda jeszcze rusztowania, ale to już sprawa firmy budowlanej, która w najbliższym czasie zabierze swoje wyposażenie. Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził uznanie dla przeprowadzonych prac, podkreślając fachowość i pietyzm w odtworzeniu malowideł- laserunków w blendach. Cieszy również fakt, że zostały zamontowane nowe rynny.

  5. Dziś na wszystkich Mszach św. święcimy opłatki na stów wigilijny, a także sianko. Podobnie jak święcimy pokarmy w Wielką Sobotę, aby spożyć śniadanie wielkanocne, tak i przed Bożym Narodzeniem święcimy opłatki, aby tym chlebem jedności i miłości połamać się z najbliższymi. Zatroszczmy się o to, aby ten poświęcony opłatek trafił, a także do osób chorych, cierpiących, samotnych. Ofiary składane przy okazji opłatków przeznaczone są na utrzymanie naszego Wyższego Seminarium Duchownego.

  6. Od dziś Caritas parafialna rozprowadza świece na stół wigilijny w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. Ta mała świeca na stole wigilijnym niech nam przypomina o tych, którzy nie mają tak wspaniałych świat, o biednych, opuszczonych, samotnych. Dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży tych świec każdego roku przekazywane są paczki świąteczne dla potrzebujących. Dziś można zabrać do domu papierową torbę, aby włożyć do niej produkty spożywcze o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Panie z Caritasu podpowiedzą, co najlepiej włożyć do takiej torby.

  09 grudnia 2018r. 128
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 2 grudnia 2018 r.

  1. W nadchodzącym tygodniu w Liturgii Kościoła wspominamy: w poniedziałek św. Franciszka Ksawerego, w piątek św. Ambrożego.

  2. Rozpoczęliśmy adwent, czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Jest piękną tradycją, oczekiwać narodzin Zbawiciela razem z Maryją. Codziennie od poniedziałku do piątku Msza św. roratnia o godzinie 6.30, a w sobotę o godzinie 7.00. Dzieci zapraszamy na Mszę św. roratnią w poniedziałek i środę na godz. 16.30. Niech uczestnictwo w tym wyjątkowym nabożeństwie przysłuży się do naszego duchowego odrodzenia.

  3. Dziś na wszystkich Mszach św. święcimy opłatki na stów wigilijny, a także sianko. Podobnie jak święcimy pokarmy w Wielką Sobotę, aby spożyć śniadanie wielkanocne, tak i przed Bożym Narodzeniem święcimy opłatki, aby tym chlebem jedności i miłości połamać się z najbliższymi. Zatroszczmy się o to, aby ten poświęcony opłatek trafił, a także do osób chorych, cierpiących, samotnych. Ofiary składane przy okazji opłatków przeznaczone są na utrzymanie naszego Wyższego Seminarium Duchownego.

  4. Cieszymy się, że od dzisiejszej niedzieli na nowo funkcjonuje nasz punkt „Caritas”. Jestem wdzięczny paniom, za poświęcony czas i przygotowanie tego miejsca, które służyć będzie naszej Wspólnocie. Od przyszłej niedzieli Caritas będzie rozprowadzała świece na stół wigilijny w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. W przyszłą niedzielę także będzie można zabrać papierową torbę, którą można wypełnić produktami spożywczymi, o dłuższym terminie do spożycia. Zebrana żywność zostanie przekazana potrzebującym. Bóg zapłać za ofiarne i wrażliwe na biedę ludzką serca!

  5. W najbliższą sobotę obchodzić będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Maryja wybrana przez Boga na Matkę Zbawiciela została przez Stwórcę ustrzeżona od zmazy grzechu pierworodnego. W tym uroczystym dniu Msze św. w Kolegiacie będą sprawowane o godz. 7.00, 9.00 i wieczorem o godz. 18.00. O 17.15 nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

  02 grudnia 2018r. 161
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 25 listopada 2018 r.

  1. W Liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy w piątek rocznicę poświęcenia naszej Kolegiaty.

  2. Dzisiejsza niedziela kończy rok liturgiczny. Uświadamiamy sobie rzeczywistość Królestwa Chrystusa, które jest naszym cele,, do niego zdążamy i ono jest już dla nas rzeczywistością obecnego pośród nas Chrystusa.

  3. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Niech nowy rok liturgiczny będzie dla nas zachętą do podjęcia postanowień związanych z ciągłą pracą nad sobą.

  4. Każdego dnia listopada modlimy się w naszej Kolegiacie za naszych zmarłych polecanych w modlitwie wypominkowej. O 17:30 podczas nabożeństwa polecamy naszych bliskich, zapalając także świece przy symbolicznych grobach zanosimy także ufną modlitwę za tych, których groby znajdują się poza Stargardem. Wypominki dla dzieci w środę o 16:30. W piątek, 30 listopada, o godz. 17:30 będziemy polecać wszystkich naszych parafian, którzy odeszli do wieczności od listopada ubiegłego roku.

  5. Jutro o godz. 17:00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum.

  6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W tym tygodniu tematem numeru Gościa Niedzielnego jest święto Chrystusa Króla Wszechświata, a w Niedzieli znajdziemy artykuł dotyczący naszej Stargardzkiej Kartki Pokoju.

  25 listopada 2018r. 154
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 18 listopada 2018 r.

  1. W Liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy we wtorek św. Rafała Kalinowskiego, w środę Ofiarowanie NMP, w czwartek św. Cecylię, a w sobotę św. Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy.

  2. W minioną niedzielę na cele inwestycyjne zebraliśmy sumę 8.134 zł. Wszystkim Ofiarodawcom z całego serca dziękujemy. To jest dowód zaufania dla naszej pracy i posługi. Cieszy nas, że krok po kroku realizujemy nasze plany remontowe. Niech Bóg Dobroczyńcom hojnie wynagrodzi.

  3. Każdego dnia listopada modlimy się w naszej Kolegiacie za naszych zmarłych polecanych w modlitwie wypominkowej. O 17:30 podczas nabożeństwa polecamy naszych bliskich, zapalając także świece przy symbolicznych grobach zanosimy także ufną modlitwę za tych, których groby znajdują się poza Stargardem. Wypominki dla dzieci w środę o 16:30.

  4. Jutro po Mszy św. o godz. 18:00 nabożeństwo do Ducha Świętego, modlitwa uwielbienia i powierzenia się kierownictwu Trzeciej Osoby Boskiej.

  5. W przyszłą sobotę na godz. 17:00 proboszcz parafii prawosławnej zaprasza do cerkwi św. ap. Piotra i Pawła na koncert w ramach „VIII Przeglądu Pieśni Liturgicznej i Paraliturgicznej. Wstęp bezpłatny - serdecznie zapraszamy.

  18 listopada 2018r. 127
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 11 listopada 2018 r.

  1. Przeżywamy dziś setną rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. To bardzo ważna data w historii naszego Narodu. Dziękujemy Bogu i wielu wspaniałym Polakom, że na przestrzeni lat zniewolenia i wykreślenia Polski z map Europy podtrzymywali w Narodzie ducha patriotyzmu, wiary i nadziei na odzyskanie wolności spod panowania obcych mocarstw. Niech ten dzień wpisze się w nasze serca jak najpiękniej. Chciejmy wspólnie budować przyszłość naszej Ojczyzny w oparciu o naukę Ewangelii i solidarność ludzkich serc.

  2. Dziś druga niedziela miesiąca. Bóg zapłać za ofiary przeznaczone na cele inwestycyjne. Cieszymy się, że udało się nam przeprowadzić remont budynku Caritas-u. Będzie służył także wspólnotom dzieci, młodzieży oraz seniorów. Wkrótce znikną rusztowania ze ściany południowej naszej Kolegiaty i wtedy ukaże się całe piękno wyremontowanej po czterystu latach elewacji. Odtworzone malowidła podokapowe wyglądają przepięknie. Warto popatrzeć na to dzieło sztuki. Jesteśmy świadomi, że bez pomocy naszych kochanych Parafian i Przyjaciół Kolegiaty nie byłoby możliwe podejmowanie tych działań.

  3. Dziś dzień imienin ks. Marcina Kalaty. Jesteśmy wdzięczni dostojnemu Solenizantowi za jego kapłańską posługę pełną miłości i zrozumienia dla człowieka. Ks. Marcin będzie sprawował Mszę św. imieninową we wtorek 13.11. o godz. 18.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

  4. Dziś o godz. 19:30 przy Szkole Podstawowej w Strachocinie zapraszamy młodzież i wszystkich zainteresowanych na ognisko patriotyczne.

  5. Przez cały listopad o 17.30 modlimy się w intencji zmarłych polecanych w wypominkach. Wypominki dla dzieci w środę o 16:30. Dziś także chcemy prosić miłosiernego Boga o radość nieba dla wszystkich zmarłych wybitnych Polaków, którzy służyli naszej Ojczyźnie. W kaplicy bocznej, przy symbolicznym grobie, można zapalić święcę w intencji tych naszych zmarłych, których grobów nie jesteśmy w stanie nawiedzić. Często bowiem spoczywają poza granicami naszej Ojczyzny, bądź też ich miejsce spoczynku nie jest znane. Ten symboliczny grób niech przywołuje w nas pamięć o tych, którym zawdzięczamy najwięcej: zmarłym rodzicom, nauczycielom, kapłanom, wychowawcom.

  11 listopada 2018r. 146
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 4 listopada 2018 r.

  1. W Liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy w piątek Rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej a w sobotę św. Leona Wielkiego, papieża.

  2. Codziennie do końca listopada o godz. 17.30 zanosić będziemy serdeczną modlitwę w intencji zmarłych polecanych modlitwie Kościoła na kartkach wypominkowych. Wypominki dla dzieci w środę o godz. 16:30. W kaplicy bocznej, przy symbolicznym grobie, można zapalić święcę w intencji tych naszych zmarłych, których grobów nie jesteśmy w stanie nawiedzić. Często bowiem spoczywają poza granicami naszej Ojczyzny, bądź też ich miejsce spoczynku nie jest znane. Ten symboliczny grób nie przywołuje w nas pamięć o tych, którym zawdzięczamy najwięcej: zmarłym rodzicom, nauczycielom, kapłanom, wychowawcom. Chciejmy te czas łaski, szczególnej modlitwy z naszych zmarłych bliskich i znajomych wykorzystać, upraszajmy dla nich łaskę odpustu zupełnego. Odpust zupełny możemy uzyskać do 8 listopada pod zwykłymi warunkami: będąc w stanie łaski uświęcającej, przyjmując Komunię św. i modląc się w intencjach Ojca św.

  3. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum w poniedziałek o godz. 17:00.

  4. W sobotę o 17.00 w naszej Kolegiacie wystąpi Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN pod kierownictwem Zbigniewa Małkowicza - pianisty, dyrygenta, kompozytora i aranżera. Był dyrygentem w największych teatrach muzycznych w Polsce. Płyty z muzyką Zbigniewa Małkowicza rozeszły się w ilości ponad 220 tysięcy egzemplarzy a nagrania z jego muzyką emitowane są niemal każdego dnia w mediach katolickich. Tego dnia nie będzie Mszy św. wieczornej oraz modlitwy wypominkowej.

  5. Ojciec Święty Franciszek podczas audiencji 24 października br. podziękował nam, stargardzianom, za inicjatywy pokoju i solidarności. Błogosławił nam na te działania. Z tego względu serdecznie zapraszamy wszystkich na czuwanie modlitewne w intencji pokoju na świecie z racji 100 rocznicy zakończenia I wojny światowej. Czuwanie rozpocznie się w sobotę 10 listopada w naszej Kolegiacie Apelem Maryjnym o 21:00, natomiast zakończy się Mszą św. w intencji pokoju o północy. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

  6. W przyszłą niedzielę, 11 listopada, obchodzić będziemy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu o godz. 11:00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. w int. Ojczyzny z udziałem władz miasta, powiatu, gminy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, zakładów pracy, związków zawodowych, szkół i innych instytucji. Po zakończeniu modlitwy w Kolegiacie dalszy ciąg uroczystości będzie miał miejsce na Rynku Staromiejskim. Tego dnia o 17:30 zapraszamy na szczególną modlitwę wypominkową w intencji wielkich Polaków, naszych bohaterów narodowych oraz znaczących postaci naszego miasta i regionu.

  04 listopada 2018r. 149
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 28 października 2018 r.

  1. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież rodziców na "Bal Wszystkich Świętych”, który odbędzie się 30.10.2018 w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima. Wszyscy gromadzimy się przy kościele św. Jana o godz. 16.45 i w radosnym korowodzie przejdziemy na miejsce wspólnotowej zabawy.

  2. W najbliższy czwartek obchodzić będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych. Oddajemy cześć wszystkim tym, którzy osiągnęli chwałę zbawionych. W tym dniu Msze św. w Kolegiacie będą sprawowane o godzinie 8.00, 9.30 i o godz. 18.00. Na nowym cmentarzu, Giżynku, zostanie odprawiona Eucharystia o godz. 11.00; natomiast na starym cmentarzu gromadzimy się przy kaplicy o godz. 12.30 i udajemy się w procesji do czterech stacji, przy których modlić się będziemy za wszystkich zmarłych z naszych rodzin. Po zakończeniu procesji ok. g.13.00 Msza św. w intencji naszych zmarłych. W tym dniu Msza św. w Strachocinie o godz. 8.00. Prosimy, aby mieszkańcy Świętego przyszli na tę Eucharystię.

  3. W Dzień Zaduszny modlimy się za naszych bliskich zmarłych. Msze św. w Kolegiacie rano i wieczorem w Świętem o godz. 17.00 i Strachocinie o godz. 18.00. W dzień zaduszny zapraszamy na wypominki o godz. 17.30, będziemy się modlili za dobroczyńców naszej parafii. Codziennie do końca listopada o godz. 17.30 zanosić będziemy serdeczną modlitwę w intencji zmarłych polecanych modlitwie Kościoła na kartkach wspominkowych. W kaplicy bocznej, przy symbolicznym grobie, można zapalić święcę w intencji tych naszych zmarłych, których grobów nie jesteśmy w stanie nawiedzić. Często bowiem spoczywają poza granicami naszej Ojczyzny, bądź też ich miejsce spoczynku nie jest znane. Ten symboliczny grób nie przywołuje w nas pamięć o tych, którym zawdzięczamy najwięcej: zmarłym rodzicom, nauczycielom, kapłanom, wychowawcom. Chciejmy te czas łaski, szczególnej modlitwy z naszych zmarłych bliskich i znajomych wykorzystać, upraszajmy dla nich łaskę odpustu zupełnego. Odpust zupełny możemy uzyskać pod zwykłymi warunkami: będąc w stanie łaski uświęcającej, przyjmując Komunię św. i modląc się w intencjach Ojca św.

  4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W piątek ks. Prałat i ks. Marcin Miczkuła odwiedzą chorych z Komunią św. Od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i okazja do spowiedzi św. W I. sobotę ks. Marcin Kalata odwiedzi chorych z posługą sakramentalną. Wieczorem o 17.15 rozpocznie się nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP.

  28 października 2018r. 142
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 21 października 2018 r.

  1. W Liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy w poniedziałek św. Jana Pawła II.

  2. Dziś w całej Polsce odbywają się wybory samorządowe. Moralny obowiązek zainteresowania się polityką i uczestnictwem w wyborach jest elementem nauczania Kościoła. Wyraźnie mówi o tym adhortacja "Christifideles laici", w której Jan Paweł II przypomniał, że udział w wyborach jest obowiązkiem wszystkich i każdego, niezależnie od argumentów, które mogą przemawiać za tym, żeby się polityką nie interesować i nie zajmować. Nie zmarnujmy zatem szansy i wypełnijmy nasz obywatelski obowiązek udając się tuż po Mszy św. do lokalu wyborczego.

  3. Dziś o godz. 20:00 w naszej Kolegiacie rozpoczynamy czuwanie modlitewne i adorację Najświętszego Sakramentu w intencji nowych i świętych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Modlitwa potrwa do Mszy św. o godz. 18:00 w poniedziałek. Prosimy o zapoznanie się z programem nabożeństwa. Można go wziąć przy wyjściu z kościoła.
  Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VII, VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum w poniedziałek o godz. 16:00.

  4. Miesiąc październik poświęcony jest szczególnie Matce Bożej Różańcowej. W Kolegiacie codziennie nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30. Dzieci oraz młodzież przygotowującą się do bierzmowania zapraszamy na różaniec w środy i piątki o godz. 16.30.

  5. Jutro o godz. 17:30 nabożeństwo do św. Rity połączone z modlitwą różańcową.

  6. Nabożeństwa w intencji naszej Ojczyzny w środę o godz. 20:30 zakończone Apelem Jasnogórskim.

  7. W minioną niedzielę na cele inwestycyjne zebraliśmy 7.410 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy z otwartymi sercami wspierają nasze starania przywrócenia blasku naszej Kolegiacie. Cieszymy się z faktu, że w minioną środę ministrowie wraz z delegacją parlamentarzystów podpisali umowę w sprawie pomocy finansowej przy restauracji naszej pięknej świątyni. Wszystkim, którzy wspierają nasze działania zapewniamy o naszej kapłańskiej modlitwie.

  21 października 2018r. 154
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 14 października 2018 r.

  1. W Liturgii w tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek św. Teresy; we wtorek wspomnienie św. Jadwigi; w czwartek św. Łukasza Ewangelisty, a w sobotę w. Jana Kantego.

  2. Październik, miesiąc poświęcony szczególnie Matce Bożej Różańcowej. Maryja zachęcała dzieci fatimskie, aby ludzie odmawiali różaniec, gdyż jest to źródło szczególnych łask płynących od Boga. Zachęta ta płynie także do nas, abyśmy nasze sprawy codzienne, kłopoty, trudności, problemy włączali do intencji i modlili się wspólnotowo. W Kolegiacie codziennie nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30. Dzieci zapraszamy na różaniec w środy i piątki na godz. 16.30. Zapraszamy osoby, które chciałyby włączyć się do wspólnoty różańcowej. To wielka sprawa modlić się codziennie i intencjach Kościoła i świata całego. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Marcinem Kalatą.

  3. Dziś druga niedziela miesiąca. Z całego serca dziękujemy za wsparcie dla naszych działań inwestycyjnych. Kończymy remont salek Caritas-u. Zostały założone nowe drzwi, obecnie malowane są ściany. Ufamy, że za dwa tygodnie dokonamy uroczystego otwarcia. Wszyscy będziemy mogli zobaczyć efekt naszego działania. To wszystko jest możliwe dzięki życzliwości kochanych Parafian i Przyjaciół Kolegiaty. Raz jeszcze wszystkim dobroczyńcom składamy staropolskie: "Bóg zapłać.”

  4. Jutro po Mszy św. o godz. 18.00 nabożeństwo do Ducha Świętego. Chcemy w modlitwie uwielbienia polecać wszystkie intencje osobiste, naszej parafii, Ojczyzny. Zapraszamy.

  5. W całej naszej Archidiecezji trwa nieustanna modlitwa w intencji nowych, licznych, świętych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. W przyszłą niedzielę rozpocznie się w naszej wspólnocie parafialnej szczególna modlitwa we wspomnianych intencjach. Prosimy o zapoznanie się z planem czuwania modlitewnego i o włączenie się w nurt błagania Pana żniwa, aby posłał nowych, gorliwych pracowników do posługi Ewangelii. Program czuwania całodobowego jest wywieszony w gablotach parafialnych jak również można zabrać wydrukowany przy wyjściu z kościoła.

  14 października 2018r. 115
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 7 października 2018 r.

  1. W Liturgii w tym tygodniu wspominamy w sobotę bł. Honorata Koźmińskiego.

  2. Miesiąc październik poświęcony jest szczególnie Matce Bożej Różańcowej. W Kolegiacie codziennie nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30. Dzieci oraz młodzież przygotowującą się do bierzmowania zapraszamy na różaniec w środy i piątki na godz. 16.30.

  3. Nabożeństwa w intencji naszej Ojczyzny w środę o godz. 20:30 zakończone Apelem Jasnogórskim.

  4. W piątek po Mszy św. wieczornej rozpocznie się Jerycho Różańcowe, które potrwa do sobotniej Mszy św. wieczornej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej.

  5. Zakończenie nabożeństw fatimskich w sobotę o godz. 17:15.

  6. Za tydzień II niedziela miesiąca, tzw. niedziela inwestycyjna. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na cele remontowe.

  7. W dniach 22-31 października br. odbędzie się pielgrzymka do Włoch. Z informacji otrzymanych od Ks. Abp. Andrzeja Dzięgi wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostaną przyjęci na audiencji u Ojca Świętego Franciszka, który poświęci Kartki Pokoju. Inicjatywa Kartek Pokoju jest owocem rekolekcji szkolno-parafialnych, które w ubiegłym roku szkolnym odbyły się w II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida. Młodzież biorąc pod uwagę 100 rocznicę zakończenia I wojny światowej, która przypada 11 listopada br., przygotowała, na podstawie nauczania papieży, Szkolne Orędzie Pokoju,. To orędzie zostanie umieszczone na kartkach z wizerunkiem naszej Kolegiaty i gołębiem pokoju oraz wysłane właśnie 11 listopada do wszystkich przywódców państwa świata. Ojciec Święty otrzyma taką kartkę jako pierwszy.

  07 października 2018r. 160
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 23 września 2018 r.

  1. W liturgii Kościoła wspominamy: w czwartek św. Wincentego a Paulo, w piątek św. Wacława, a w sobotę obchodzimy święto Św. Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela.

  2. W przyszłą niedzielę o godz. 11:00 Msza św. w int. Kolejarzy i ich rodzin.

  3. W przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 12:30 poświęcenie różańców dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. Po Mszy św. konferencja dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

  4. W przyszłą niedzielę o godz. 16:00 zapraszamy na koncert chóru, który odbędzie się w naszej Kolegiacie. Wykonane zostaną utwory Marka Jasińskiego.

  5. Zachęcamy do lektury Niedzieli i Gościa Niedzielnego.

  6. Dziś obchodzimy 50 rocznicę śmierci Ojca Pio, charyzmatycznego zakonnika, który dla wielu z nas jest wzorem modlitwy i oddania Panu Bogu. Z tej okazji przy wyjściu z kościoła można nabyć modlitewnik do św. Ojca Pio. Koszt modlitewnika 12 zł.

  23 września 2018r. 155
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 16 września 2018 r.

  1. W Liturgii Kościoła wspominamy: 18 września św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży; w piętek święto św. Mateusza apostoła.

  2. W poniedziałek 17.09.br zapraszamy po Mszy św. o godz. 18.00 na nabożeństwo uwielbienia Duch św.. Chcemy w każdy trzeci poniedziałek miesiąca modlić się we wspólnocie i błagać o dary Duch św. dla nas, dla naszych rodzin. Zapraszamy.

  3. We wtorek na godzinę 18.00 zapraszamy młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, czyli uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum. Po Mszy św. spotkanie z ks. Marcinem Kalatą. To spotkanie jest obowiązkowe, gdyż ks. Marcin chciałby przekazać ważne informacje dotyczące przygotowania całorocznego do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

  4. Zapraszamy serdecznie w najbliższą środę na Mszę św. ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. Przy kaplicy znajduje się skrzyneczka, do której można wrzucać kartki z intencjami, które podczas nabożeństwa będą wyczytywane.

  5. W najbliższą sobotę o godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo ku czci św. Rity, patronki kobiet pragnących zostać matkami. Zdajemy sobie sprawę, że obok działania ze strony lekarzy także szczera i gorąca modlitwa może sprawić, iż kobiety, które pragną macierzyństwa, ten dar otrzymają.

  6. Przez cały miesiąc październik sprawować będziemy w naszej Kolegiacie Msze św. gregoriańskie zbiorowe w intencji naszych zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialny, albo u ks. Marcina Miczkuły.

  16 września 2018r. 157
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 9 września 2018 r.

  1. W Liturgii Kościoła wspominamy: w czwartek 13.09 wspomnienie św. Jana Chryzostoma; w piątek święto Podwyższenia Krzyża Św. a w sobotę wspomnienie NMP Bolesnej.

  2. Dziś, podczas Mszy św. o godz. 12.30 zostaną poświęcone tornistry i przybory szkolne. Zaproszenie adresowane jest do wszystkich dzieci, a nie tylko do przygotowujących się do I Komunii św.

  3. Dzisiejsze ofiary przeznaczone są na cele inwestycyjne. Trwają w dalszym ciągu prace na ścianie południowej naszej Kolegiaty. Uzupełniane są fugi między cegłami, odtwarzane są malowidła podokapowe, na nowo trzeba wykonać opierzenia dachowe z blachy miedzianej. Poza tym w dalszym ciągu postępują prace w budynku Caritas-u. Wkrótce płytkarze przystąpią do zakładania glazury na korytarzach i w toaletach. Bardzo dziękujemy Kochanym Parafianom, Przyjaciołom Kolegiaty za wspieranie naszych działań, za życzliwe słowa oraz wsparcie duchowo - materialne.

  4. W tym roku szkolnym dzieci do pierwszej Komunii św. przygotowywane będą przez panią Jolantę Labudę i ks. Marcina Miczkułę. Natomiast młodzież do bierzmowania przygotowywać się będzie pod troskliwym okiem ks. Marcina Kalaty.

  5. W poniedziałek o godz. 8:00 sprzed Kolegiaty wyruszy pielgrzymka do Pragi i Drezna.

  09 września 2018r. 145
 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela 2 września 2018 r.

  1. Zakończyły się wakacje dla dzieci młodzieży. Hasło: "Witaj szkoło” niech ucieszy uczniów, nauczycieli, wychowawców. Życzymy wszystkim rozpoczynającym nowy rok szkolny obfitości Bożego błogosławieństwa. W poniedziałek zapraszamy na Eucharystię o godz. 18.00 wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, katechetów. Chcemy się modlić, by nowy rok pracy, obfitował w dary Ducha św..

  2. W przyszłą niedzielę ofiary, które złożymy na tace przeznaczone są na cele inwestycyjne. W tym miesiącu zakończymy prace związane z remontem salek Caritas-u. Zostało jeszcze ocieplenie budynku i prace wykończeniowe wewnątrz. Wkrótce sami ocenimy, co zostało zrobione.

  3. Zapraszamy serdecznie w najbliższą środę na Mszę św. ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. Przy kaplicy znajduje się skrzyneczka, do której można wrzucać kartki z intencjami, które podczas nabożeństwa będą wyczytywane.

  4. W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca. Podczas wieczornej Eucharystii modlimy się o nowe, liczne powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

  5. W pierwszy piątek miesiąca ks. Prałat i Ks. Marcin Miczkuła odwiedzą chorych z Komunią św. Od godziny 17.00 wystawienie Najświętszego sakramentu, adoracja i okazja do spowiedzi św.

  6. W pierwszą sobotę miesiąca ks. Marcin Kalata odwiedzi chorych. O godzinie 17.15 rozpocznie się nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP. Zapraszamy do wspólnotowej modlitwy.

  02 września 2018r. 143