Ogłoszenia duszpasterskie | VI Niedziela Wielkanocna | 14 maja 2023 r.

Ogłoszenia duszpasterskie na VI Niedzielę Wielkanocną 14 maja 2023 r.

1. Dziś szósta niedziela Wielkanocy. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Pana Boga. Możemy ten wielkanocny sakrament przyjąć i pozwolić, aby przemieniał nas wewnętrznie, czynił coraz bardziej podobnymi do Chrystusa. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego, aby już tu, na ziemi, przybliżać się do świętej rzeczywistości nieba. Najdoskonalszą nauczycielką na tej drodze jest dla nas Maryja – Ta, która wypowiedziawszy przy zwiastowaniu fiat, nigdy go nie cofnęła, nigdy nie odstąpiła od Bożego Syna, szła z Nim aż na Kalwarię, trwała w komunii z Kościołem.

2. Przez kolejne majowe dni, razem z Maryją trwamy na modlitwie podczas nabożeństwa majowego, które celebrujemy w naszym kościele codziennie o godz. 17.30. Jeśli jest ktoś w naszej wspólnocie parafialnej, kto jeszcze ani razu w tym nabożeństwie nie uczestniczył, gorąco zachęcamy, bo któż lepiej zaradzi naszym duchowym i życiowym potrzebom, jak nie Wspomożycielka Wiernych.

3. Zapraszamy również na Apel Jasnogórski, odmawiany codziennie o godz. 21.00 przy figurze Maryi obok kolegiaty.

4. Dzisiejsza niedziela przykrywa święto św. Macieja Apostoła (obchodzone 14 maja), wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego świętego, aby wspomagał nasze wysiłki do codziennego stawania się darem Pana Boga dla braci.

5. We wtorek, 16 maja, przypada święto kolejnego patrona Polski, św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki, stąd zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur, nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten święty patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.

6. Od piątku, 19 maja, odmawiać będziemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Za udział w nowennie można zyskać odpust zupełny.

7. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Kończy się czas spowiedzi i komunii wielkanocnej. Prosimy, aby zrealizować swoje chrześcijańskie zobowiązanie, przystępując do sakramentów.

8. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki świętych Patronów. Niech Matka Boża wyprasza potrzebne łaski, aby życie każdego z was przepełnione było miłością Boga i bliźniego.

probosz

Kolegiata na Facebooku