loading...
Zamknij wpis

Wielka Sobota

Wielka Sobota jest przedostatnim dniem Wielkiego Tygodnia. Poprzedza bezpośrednio święto zmartwychwstania Chrystusa po śmierci na krzyżu. 

Wówczas w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Jest to okres wyciszenia i oczekiwania na przyjście Pana. Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej.

Wielka Sobota jest okresem wyciszenia i oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa. Tego dnia od wczesnych godzin porannych następuje adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Przy grobie czuwają zazwyczaj ministranci. W tym dniu wierni mają także okazję przystąpić do sakramentu pokuty przed Niedzielą Wielkanocną.

W Wielką Sobotę, podobnie jak ma to miejsce w Wielki Piątek, nie jest odprawiana msza święta. Ostatni dzień Triduum Paschalnego kończy się po zapadnięciu zmroku. Następnie odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej (należy już do obchodów Niedzieli Wielkanocnej).

Jest to jedyny dzień w roku bez sakramentu Eucharystii. Do uczestnictwa w nabożeństwie Wigilii Paschalnej niezbędne są świece przynoszone przez wiernych. Podczas uroczystości przed kościołem rozpalane jest ognisko, z uwagi na to, iż Paschał (świeca symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa) musi zostać rozpalony od żywego ognia. Następnie wierni odpalają swoje świece ogniem z Paschału jako symbol odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

 

_______________________

Obserwuj Nas na portalach społecznościowych

Polub Kolegiatę na Facebooku

Obserwuj Kolegiatę na Instagramie