loading...
Zamknij wpis

WYjazdy i szkolenia KSM-u w czasie wakacji - z pamiętnika uczestnika 1

W dniach 16-24 lipca 2006 r.w Suchem koło Poronina w Tatrach odbyło się szkolenie dla zarządów diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jedna z naszych KSM-owiczek Monika Zapert, która została wybrana do zarządu KSM-u w naszej diecezji, maiała okazję wziąć udział w tym szkoleniu. Oto jej pamiętnikowa relacja...

Z pamiętnika uczestnika ,,Dni formacyjnych Zarządów Diecezjalnych…”

16.07.2006 Stargard Szczeciński
A właściwie to 17.07, bo jest tuż po północy. Przed momentem pożegnałam się z mamą i odjechałam w siną dal… Przede mną długa droga do Zakopanego. A dokładnie do Suchych koło Poronina. Tam odbędą się ,,Dni formacyjne,, dla członków Zarządów Diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. A jako, że się w takim zarządzie znajduję to jakże mogłoby mnie tam zabraknąć. Zastanawiam się wciąż, na czym będzie polegało to szkolenie. Jestem ciekawa, czego się nowego dowiem, czy to jakoś skutecznie na mnie wpłynie… Zobaczymy…

17.07.2006 Suche
Przybyłam do słynnego ,,Domu Orłów,, i jak na razie nic szczególnego się tutaj nie dzieje. W pokoju, w którym śpię poza mną są jeszcze dziewczęta z Diecezji: Wrocławskiej, Zamojsko-Lubaczowskiej oraz Ełckiej. Z czasem przybywają inne osoby. Poznajemy dyrektor naszego domu- Kasię Właśniewską, która jednocześnie należy do Prezydium Krajowej Rady KSM. Następnie w dość silnym gronie udajemy się na pobliskie wzniesienie, aby porozmawiać o swoich oddziałach z innymi oraz zachwycać się widokiem Zakopanego. Poznajemy także ks. Zbigniewa Kucharskiego oraz ks. Prałata Antoniego Sołtysika- Generalnego Asystenta KSM. W szkoleniu uczestniczy również Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży- Marcin Szczęsny wraz z żoną Małgosią.
Dzień minął miło: odpoczynek, posiłek, zapoznanie się z innymi a teraz czas spać po to, by nabrać sił na cały tydzień…

18.07.2006 Inicjatywa gospodarcza, cele, rozwiązywanie problemów…
Minął pierwszy dzień mojego pobytu w Suchych…
Patronem dnia jest Św. Stanisław Kostka.
Rozpoczął się gimnastyką, którą zainicjował Marcin Szczęsny.
Jutrznię przeprowadziła grupa liturgiczna. Zaraz po niej spożyliśmy przepyszne śniadanko przygotowane przez p. Czesię- mamę ks. Zbigniewa. Następnie przywitaliśmy naszego gościa- Pana dr. Antoniego Spyrę, który przekazał nam istotną wiedzę dotyczącą naszej inicjatywy gospodarczej i nie tylko.
Uczyliśmy się również o tym jak rozwiązywać problemy, jak tworzyć postanowienia hipotezy zjawisk czy wysunięcia hipotez przyczyn problemu- były to niezwykle ważne dla nas warsztaty, które w pewnym stopniu wpłyną na pozytywne rozpatrywanie i eliminację problemów w naszych oddziałach czy zarządach diecezjalnych. Dowiedzieliśmy się wiele o sposobach zarządzania i organizacji m.in. na podstawie tekstu o. Anzelma Grun’a- przełożonego opactwa Munsterschwarzach. Opactwo to liczy 160 mnichów, z których 50 pełni służbę misyjną. W samym opactwie mieszka 90, a 20 pozostałych mieszka w trzech domach, od opactwa zależnych. Prowadzą oni gimnazjum, pensjonat, schronisko młodzieżowe, 20 różnych warsztatów. Ponadto opactwo jest posiadaczem dwóch spółek, które obejmują m.in.: drukarnię, wydawnictwo, sklep złotniczy i inne…
Po zaczerpnięciu tych informacji odśpiewaliśmy nieszpory a po nich kolacja.
Urządziliśmy sobie również tzw. pogodny wieczór. Graliśmy w kalambury. Wiele przy tym było śmiechu, ale również miało to wpływ na integrację grupy. Nasz pogodny wieczór nie zakończył się szybko, gdyż kilka dość energicznych osób, którym nie wystarczyła zabawa, zeszło do jadalni po to, by sobie trochę pośpiewać przy brzdąkaniu gitary.
Był to niezwykle udany dzień…

19.07.2006 W plenerze…
Dzisiejszy dzień postanowiliśmy bardzo dobrze wykorzystać…
Jako, że jutro ma padać zapadła decyzja o wolnym dniu właśnie dziś a nie jutro. Powstało kilka grup, które wykształciły się na podstawie planów przez siebie obmyślonych a było to:
-Orla Perć
-Czarny Staw
-Słowacja, Jezioro Orawskie
-Wędrówka dolinami oraz Zakopane.
Cały dzień spędziliśmy na zwiedzaniu, wędrowaniu i integrowaniu się. Bardzo pozytywnie spędziliśmy czas wolny. Po powrocie już zastaliśmy naszych kolejnych gości. Była to redakcja miesięcznika,,Wzrastanie,,. Pojawili się u nas przedstawiciele pisma: Redaktor Naczelny- ks. Zygmunt Bochenek, Jacek Zając- anglista, Jolanta Niewińska- rzecznik KSM’u, Andrzej Król- publicysta oraz Grzegorz Mleczko zajmujący się głównie korektą w gazecie. Tego wieczoru dowiedzieliśmy się przede wszystkim jak wygląda praca w tym piśmie i mieliśmy okazję zadawać wszelkiego rodzaju pytania. Jako wieczorek pogodny Andrzej Król zaprezentował nam swoje umiejętności- gdyż jak się dowiedzieliśmy pracuje w kabarecie. Po wyczerpującym dniu resztę wieczoru wykorzystaliśmy na to, by wymienić swoje opowiadania z dzisiejszych tras oraz zapoznać się z nowo przybyłymi- a mianowicie Michałem i Przemkiem z diecezji rzeszowskiej oraz Krzyśkiem z diecezji tarnowskiej. Kolejny punkt to nic innego jak porządne spanie

20.07.2006,,Wzrastanie,,
W dniu dzisiejszym po gimnastyce, jutrzni i śniadaniu rozpoczęliśmy zajęcia z redakcją ,,Wzrastania,,. Pierwsza konferencja zaczęła się od doświadczenia z kamieniem. Trzy osoby musiały zaprezentować trzy razy wizję kamienia. Najpierw wyobrazić sobie swój wymarzony, później wybrać któryś z tych, które mieliśmy i wtedy o nich opowiedzieć. Ostatnie zdanie polegało na tym, by zakochać się w kamieniu i wtedy o nim opowiedzieć. Na podstawie tego ćwiczenia dowiedzieliśmy się na czym polega pisanie o czymś w gazecie. Aby o czymś mówić należy:
-mieć pasję
-pokochać to
-posiadać osobisty stosunek do tego
-przeżyć to
-poznać to
-zaakceptować
-dostrzec ukryte możliwości
-ustawić punkt wyjścia
-zaangażować się itp.
Kolejne warsztaty polegały na pracy w grupach.
Pierwszy temat to:,,Jak mogłaby wyglądać współpraca KSM’u z pismem,,Wzrastanie,,?,,
Drugi natomiast to:,,Jak KSM mógłby promować,,Wzrastanie,,?,,
Ustaliliśmy wiele ważnych punktów, które chcemy wykorzystać w rzeczywistości. Oprócz tego każda diecezja musi wytypować osobę odpowiedzialną za współpracę ze ,,Wzrastaniem,,. Osoba taka będzie wysyłała zdjęcia i teksty swojego autorstwa lub zbierała artykuły od pozostałych członków z oddziałów.
Po Mszy Św. redakcja podarowała nam pakiety,,Wzrastania,,; smycze oraz czapki. Po pamiątkowym zdjęciu i obiedzie pożegnaliśmy naszych gości.
Dzień jednak się nie skończył. Po dłuższej przerwie zebraliśmy się ponownie, aby podjąć kolejny temat:,,7-letni program formacyjny - w jaki sposób wdrażać go w swojej diecezji?,,
W grupach odpowiadaliśmy na pytania:
1.Jak sprawić by program się rozprzestrzenił?
2.Jak sprawić, żeby praca z programem odbywała się systematycznie?

Wytypowaliśmy wiele istotnych punktów. Większość z nich opierała się głownie na działaniach edukacyjnych czyli Np. organizowaniu szkoleń dotyczących programu, kształcenia w tym temacie księży i inne.
Po zakończeniu naszej debaty dotyczącej programu formacyjnego i wzmocnieniu się kolacją, zajęliśmy się kolejnym zagadnieniem-człowiek świecki a człowiek duchowny. Pod koniec konferencji ustaliliśmy istotny fakt: ZJEDNOCZENIE Z CHRYSTUSEM JEST RÓWNE ZE ZJEDNOCZENIEM Z CZŁOWIEKIEM. Człowiek świecki nie jest mniej zjednoczony z Chrystusem niż duchowny. Ma tylko inną świadomość- stwierdził ks. Zbigniew.
Warsztat ten przebiegał w podniosłej atmosferze-był to bowiem poważny temat.
Po całodniowych trudach urządziliśmy pogodny wieczór, który przebiegał w postaci ogniska. Wspólne pieczenie kiełbasek przy dźwięku gitary i unoszące się po okolicy pieśni ze śpiewnika Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży… Wspólne rozmowy, opowiadanie kawałów… Wieczór ten jeszcze bardziej zbliżył nas do siebie.

21.07.2006 Konspekty, życie rodzinne, biuletyn internetowy, formacja…
Dzisiejszy dzień był znacznie obfity w wiedzę.
Gimnastyka, jutrznia, śniadanie i konferencja. Dotyczyła ona ponownie programu formacyjnego a także konspektów- co o nich sądzimy, jak to ulepszyć. Po warsztacie ks. Sołtysik poruszył temat życia rodzinnego oraz powołania. Wniosek: KAŻDY Z NAS ZOSTAŁ POWOŁANY DO APOSTOLSTWA.
Po obiedzie porozmawialiśmy o plusach i minusach biuletynu internetowego, który ma pełnić przede wszystkim rolę informacyjną. Każdy z nas był pozytywnie odniesiony do tej sprawy. Po krótkich rozważaniach przeszliśmy do tematu formacji. Na podstawie debaty ustaliliśmy pewien podział:
KSZTAŁTOWANIE OSOBOWOŚCI (największa kuźnia kadr i kształtowania serc ludzkich)
-rekolekcje
-dni skupienia
-obozy formacyjne
-obozy szkoleniowe
-pielgrzymki
-kursy

INTEGRACJA LUDZI
-zawody sportowe
-rajdy
-festyny
-koncerty
-spływy kajakowe

Wysnuliśmy wniosek, że każda z ww. form jest istotna, ale należy pamiętać by w naszych diecezjach formy integracyjne nie wyrastały nad kształtowaniem osobowości. Należy wyczuć umiar w naszej organizacji.
Po południu odśpiewaliśmy nieszpory, po nich kolacja a następnie pogodny wieczór. Dziś pora na wieczorek regionalny. Każda diecezja zaprezentowała w dowolnej postaci coś o swoich stronach. Pojawiły się pieśni, tańce, gwary…- fantastyczna forma integracyjna.
Po Apelu Jasnogórskim kilka osób zaangażowało się w karaoke. Potańczyliśmy co nieco, po czym niektórzy wybrali się na spacer, inni pozostali przy śpiewach, inni pogłębiali kontakty rozmawiając ze sobą… Minął kolejny wspaniały dzień w ,,Domu Orłów,,

22.07.2006 Instruktor-jaki powinien być, Msza Św. odpustowa w Poroninie, wizyta Kardynała Stanisława Dziwisza…
Sobota była pełna wrażeń…
Rano zaraz po jutrzni i posiłku zajęliśmy się tematem instruktora. Ustalaliśmy, jaki powinien być i jakie korzyści czerpiemy z posiadania instruktora. Jest to dość ważne zagadnienie i każda z diecezji musi pracować nad tym, żeby ze swojego grona wytypować kogoś takiego i rozpocząć jego kształcenie w tymże kierunku.
Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny dla tutejszych mieszkańców. Z dwóch względów: odpust oraz 200 lat istnienia Kościoła w tej okolicy. Z tej okazji Poronin gościł ks. Kard. Stanisława Dziwisz oraz ks. Franciszka Macharskiego. W poronińskim Kościele odbyła się uroczysta Msza Św. koncelebrowana przez Kardynała. Wszyscy mieszkańcy przybyli w regionalnych strojach, można było usłyszeć przepiękne pieśni góralskie oraz zachwycać się ogólna oprawą Mszy Św.
Po obiedzie czekała nas fantastyczna niespodzianka. Nasz dom odwiedził Kardynał Stanisław Dziwisz. Porozmawiał z nami, wpisał się do kroniki a po pamiątkowym zdjęciu odjechał ze względu na obowiązki. Było to dla nas niezwykłe przeżycie i zapewne każdy z nas je mile wspomina.
Przez resztę dnia kontynuowaliśmy temat instruktora. Wieczorem natomiast przeznaczono nam czas wolny. W dość silnym gronie wybraliśmy się do Zakopanego. Spędziliśmy dwie godzinki- część w mieście a część na Gubałówce. Po powrocie kilka osób postanowiło wybrać się na obchody Dni Poronina.
Spędziliśmy tam ostatni taki wieczór, gdyż kilka osób jutro wyjeżdża. Wspaniale się bawiliśmy- taniec, wspólne zdjęcia…
Późnym wieczorem zebraliśmy się w jadalni po to, by oglądać nasze całotygodniowe fotografie
Dzień zakończyliśmy opowiadaniem kawałów, po czym wszyscy posnęli z wycieńczenia..

23.07.2006 To już jest koniec…
W końcu musiał nadejść ten dzień, gdy każdy po kolei się pakuje i rozjeżdża w swoją stronę…
Rano po jutrzni i śniadaniu poruszyliśmy trzy tematy:
1.Sposób zorganizowania w KSM’ie.
-skupienie
-opanowanie grupy
-fizyczny sposób organizacji spotkania
-odpowiednie przybory
-porządek spotkania itp.
2.Prezydium Krajowej Rady
-ogólne informacje
-działania
-oczekiwania wobec Prezydium
-oczekiwania Prezydium wobec Zarządów
3.Identyfikowanie się w KSM’ie czyli gdzie można umieścić logo (godło) KSM’u.
Najczęściej wymieniane:
-koszulki
-kubki
-czapki
-długopisy
-polary
Po przeanalizowaniu powyższych zagadnień wybraliśmy się na góralską Mszę Św., która stała się pięknym uwieńczeniem strony eucharystycznej tych ,,Dni formacyjnych,,.
Po Eucharystii udaliśmy się do domu, aby kontynuować nasze warsztaty. Wcześniej opuściły nas cztery osoby.
Kolejne zagadnienie to: Biuro KSM.
Zaprezentowano nam ogólne informacje o biurze, po czym w naszych grupach odpowiadaliśmy na pytanie: W jaki sposób Biuro KSM mogłoby wzmocnić, koordynować czy rozwijać KSM w Diecezji?
Główne zadania to funkcja informacyjna, prowadzenie dokumentacji, korespondencji oraz działalność gospodarcza.
Zajęliśmy się także podtematami dotyczącymi m.in. finansowania, szkoleń oraz dystrybucji materiałów KSM.
Po zajęciach nadszedł czas na kolację, po które niestety musiało dojść to pożegnania. Ja- reprezentant diecezji szczecińskiej wraz z kilkoma osobami musiałam udać się do domu. Szkoda nam było opuszczać to wspaniałe miejsce, to wspaniałe towarzystwo, ale jak wiadomo wszystko co dobre szybko się kończy…

24.07.2006 Stargard Szczeciński
Siedzę w pociągu, zupełnie sama w przedziale…
Przed chwilą odmówiłam dziesiątkę różańca a teraz czas na odrobinę refleksji…
Zastanawiam się czy cokolwiek wyniosłam z tych,,Dni formacyjnych,,. Dochodzę do wniosku, że bardzo wiele. Nasz KSM działa zaledwie kilka miesięcy i sporo w nim braków, niedoskonałości… Na szkoleniu poznałam osoby, które reprezentowały dość silne oddziały. Uzyskałam wiele rad, propozycji, pomysłów udoskonalenia oddziału i Zarządu Diecezjalnego. Mam nadzieję, że moja silna- zaczerpnięta z tych dni- motywacja, nie przemieni się jedynie w słomiany zapał. Wierzę, ze przy współpracy z pozostałymi członkami stworzymy coś jeszcze bardziej pięknego i będziemy z tego dumni. Czas na działanie w celu rozwojowym. Popatrzcie jak Nasz KSM rozwija swoje skrzydła…

Napisała:
Monika Zapert - KSM Stargard

Ogólny zarys ,,Dni formacyjnych,,
Data: 17-24.07.2006 r.
Miejsce: Dom Orłów, Suche- Gm. Poronin k/o Zakopanego.
Dyrektor: Katarzyna Właśniewska
Opiekunowie: Generalny Asystent KSM- ks. Antoni Sołtysik, ks. Zbigniew Kucharski.
Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady: Marcin Szczęsny.
Uczestnicy:
Diecezja
-Szczecińska
Monika Zapert
-Gdańska
Damian Trawicki
-Pelplińska
Grażyna Wysiecka
Justyna Wołoszyn
-Poznańska
Joanna
Marianna Pawlak
Tomasz Filipinek
-Legnicka
Jędrzej Rams
Marek Staroń
-Wrocławska
Dorota Stępień
-Toruńska
Marzena Moskal
Teresa Moskal
Katarzyna Właśniewska
Karolina Birecka
-Częstochowska
Kamil Hałaczkiewicz
Kamil Beczek
-Łowicka
Regina Baczyńska
-Krakowska
Joanna Spuła
Stanisław Żbikowski
-Tarnowska
Michał Baran
Krzysztof Kumięga
-Rzeszowska
Michał Martoń
Przemysław Banach
-Zamojsko-Lubaczowska
Adriana Oleszczuk
Elżbieta Glina
-Lubelska
Izabela Kowalczyk
Katarzyna Gacom
-Ełcka
Magdalena Jabłońska
Marta
-Zielonogórsko-Gorzowska
Tomasz Bębenek