loading...
Zamknij wpis

Sprawozdanie z Dnia Papieskiego - 15.10.2006 r.

15 października obchodziliśmy VI Dzień Papieski w naszej Ojczyźnie. Dzień ten przebiegał pod hasłem „Jan Paweł II-Sługa Miłosierdzia”. Ojciec Święty pozostawił nam wielkie dziedzictwo myśli i postaw, dlatego pragniemy zgłębiać to miłosierdzie, któremu tak wiernie służył.
W całym kraju były zbierane pieniądze, które zostaną przekazane na fundusz stypendialny „Dzieła Nowego Tysiąclecia”. Fundusz ten wspiera zdolną młodzież, która ze względu na problemy finansowe nie ma możliwości kształcenia się i spełniania swoich marzeń.
W naszym mieście obchody Dnia Papieskiego miały nieco inny charakter niż w poprzednich latach...

Dzień Papieski rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą o godz. 11 w Kościele Mariackim, którą odprawił ks. prałat Henryk Ozga wraz z kapelanem wojska w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. Oprawę liturgiczną zapewniła Orkiestra 6 Brygady Kawalerii Pancernej oraz chór „Cantore Gospel”. Po Eucharystii nastąpiło otwarcie uroczystości na Rynku Staromiejskim: przedstawienie programu oraz idei Dnia Papieskiego, przemówienie posła na Sejm Pana Michała Jacha i Starosty Powiatu Stargardzkiego Pana Krzysztofa Ciacha, a także koncert Orkiestry 6 Brygady Kawalerii Pancernej i chóru „Echo Arioso”. Po części oficjalnej nastąpiła część rozrywkowa.
O godzinie 14 rozpoczął się blok Klubu Garnizonowego. Wystąpili: Kapela, Zespół folklorystyczny z Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylance, zespół Alabama oraz solistka Aleksandra Kamińska.
Wraz z godziną 16 na scenie zagościł zespół „Heaven”- utalentowana młodzież z Dolic, a zaraz po nim dwie solistki z Młodzieżowego Domu Kultury: Fila Diakite oraz Kamila Pawlikowska.
Hołd naszemu Wielkiemu Rodakowi oddała także młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego. Przygotowali oni prezentację multimedialną, łącznie z którą czytali fragmenty wypowiedzi Ojca Świętego. Zaprezentowali znane Papieskie pieśni. Jeden z utworów wykonały przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 1. Wzbudziły przy tym wielkie zainteresowanie wśród mieszkańców, bowiem Ci klaskali i z uśmiechem na twarzy podziwiali starania maluchów. Każdy ze zespołów przygotował w swoim repertuarze pieśni papieskie, a szczególną popularnością cieszyła się Barka.
Kolejną atrakcją dla mieszkańców był występ znanego stargardzkiego chóru – „Cantore Gospel”. Młodzież w białych strojach z wielką radością chwaliła Pana Boga swoim śpiewem.
O godzinie 19 przywitaliśmy gości z Goleniowa, a był to zespół „Jesienni przyjaciele”. Swoim występem pokazali oni wysoki poziom umiejętności jakie posiadają oraz sprawili ogromną radość publiczności, która wspaniale się bawiła.
Po koncercie nadszedł czas dla wodzirejów na poloneza dla Jana Pawła II…
Ludzie pytali skąd taki pomysł?… Pragnęliśmy zrobić choć jeden taki element, w który będą mogli się włączyć wszyscy mieszkańcy miasta. Polonez był świetną myślą. Ponad 300 osób utworzyło jedność. Mieszkańcy trzymali się za dłonie i podążali krokiem poloneza, a to wszystko dla Ojca Świętego.
Na zakończenie stargardzkiego Dnia Papieskiego wystąpiła Magda Anioł z zespołem. Zaprezentowane zostały znane utwory chrześcijańskie, w tym „Lolek”, który cieszył się największym zainteresowaniem ludzi. Słowa znali i młodsi i starsi, więc z całych sił śpiewali razem z wokalistką. Koncert cieszył się ogromną aprobatą publiczności.
Poza koncertami dla mieszkańców było przygotowane wiele innych atrakcji.
Mieli oni okazję skosztować pysznego ciasta, zjeść ciepłą kiełbaskę czy chleb ze smalcem. Można było wziąć udział w loterii fantowej, łącząc przyjemne z pożytecznym- dostać coś ciekawego i wesprzeć fundusz stypendialny. Swoje stoisko miała również wspólnota Św. Idziego, która sprzedawała piękne, ręcznie robione przez dzieci świeczniki, obrazki… Maltańska Służba Medyczna poza całodniową opieką nad nami dawała możliwość pomiaru ciśnienia, z czego wiele osób korzystało. Nie da się jednak ukryć, że największą frajdę miały dzieci, które w „Aniołowie” – specjalnie przygotowanym dla nich namiocie - mogły się wspaniale bawić. Malowały dłońmi i stopami anioły, miały ozdobione buzie, rysowały flagi papieskie…
Ten dzień należy niewątpliwie zaliczyć do udanych. – …Jeszcze tak pięknego Dnia Papieskiego w naszym mieście nie widziałam…- wyznaje jedna z mieszkanek ulicy grodzkiej.
Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Posiłek, zabawy dla dzieci, ciekawe koncerty… Jednak udało się osiągnąć najważniejszy cel: radośnie oddaliśmy hołd Ojcu Świętemu. W końcu i w naszym mieście Dzień Papieski stał się ważnym wydarzeniem, które warto wspominać. Mało tego - mieszkańcy nie tylko pokazali jak ważny był i jest dla nich Jan Paweł II, ale również jak ważny jest dla nich drugi człowiek. A udowodnili to wrzucając pieniądze do puszek, których zebrano ok. 6 tys. złotych. W ten sposób dali szansę młodym, zdolnym ludziom na lepszą przyszłość. Miejmy nadzieję, że VII Dzień Papieski będzie jeszcze wspanialszy i jeszcze owocniejszy…


Ten dzień w naszym mieście prowadziła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które działa przy parafii pw. NMP Królowej Świata. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i poprowadzenie tych dni. Dziękujemy patronom: Panu Michałowi Jachowi – posłowi na Sejm, Panu Sławomirowi Pajorowi – Prezydentowi Miasta, Panu Krzysztofowi Ciachowi – Staroście Powiatu Stargardzkiego, Panu Kazimierzowi Szarzanowiczowi – Wójtowi gminy, Parafii pw. NMP Królowej Świata i Parafii pw. Św. Józefa. Dziękujemy zaangażowanym w program: Stargardzkiemu Centrum Kultury, Klubowi Garnizonowemu oraz Młodzieżowemu Domowi Kultury, Wydziałowi Kultury Urzędu Miejskiego. Dziękujemy także sponsorom: Firmie NCC Road, Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej, Miejskiemu Zakładowi Komunikacji, Stargardzkiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, firmie „SchoPa” Buchbinderei Sp. z o.o w Stargardzie Szczecińskim, Kancelari Notarialna Pani Elżbiety Sławińskiej, Zakładowi Napraw Infrastruktury Kolejowej, Hotelowi-restauracji „Mały Młyn”, Piekarnio - Cukierni „Maichel”, Piekarnio-Cukiernia „Skrzypczak”, Hurtowni mięsnej „Ozimek”, firmie Wir-Mar – sprzątanie miasta, Drukarni „Pares”, Kuchni Centralnej, dyrekcji Tesco, sklepowi Hous, Piekarnio-ciastkarni „Bagietka”, Klubowi koszykarskiemu „Spójnia”, Poczcie Polskiej, Firmie Ochroniarskiej „Alkon”, Zespołowi Szkół nr 1 oraz II Liceum Ogólnokształcącemu, Wojsku, Maltańskiej Służbie Medycznej, Wspólnocie św. Idziego, Harcerzom, panu Sławomirowi Iwańskiemu oraz paniom Katechetkom, nauczycielom, młodzieży i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagali w tym dniu.

Autor: Monika Zapert – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - Stargard