loading...
Zamknij wpis

Ks. Abp Kazimierz Majdański - pierwszym honorowym obywatelem naszego miasta

Dnia 11 listopada podczas Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczec., nastąpiło uroczyste przekazanie medalu oraz aktu nadania Honorowego Obywatela Miasta Stargard Szczeciński dla: Ks. Abpa Kazimierza Majdańskiego. Przyznano także pośmiertnie tytuł Zasłużonego dla Miasta dla śp. Ks. Prałata Edmunda Malicha oraz śp. dra Zbigniewa Petri. Oni wszyscy stali się dumą i wizytówką całego miasta.

Pierwszy w historii Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stargardu Szczecińskiego Rada Miejska nadała Uchwałą Nr XXXIV/379/2005 z dnia 30 sierpnia 2005 r. Księdzu Arcybiskupowi Kazimierzowi Majdańskiemu. Tego dnia bowiem minęło 25 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. Nieocenioną i olbrzymią rolę w doprowadzeniu do podpisania Porozumień Sierpniowych i tym samym zapoczątkowania działań prowadzących do przemian demokratycznych w naszym regionie, w tym również w Stargardzie Szczecińskim odegrał Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Kazimierz Majdański. Ksiądz Arcybiskup stale nosi w sercu Pomorze Zachodnie. O samym Stargardzie Szczecińskim wielokrotnie wypowiadał się z wielką życzliwością.
Uroczyste przekazanie aktu nadania oraz medalu Księdzu Arcybiskupowi miało miejsce w Łomiankach 7 listopada 2005 r. Wręczenia dokonali Adam Kisio, przewodniczący Rady Miejskiej oraz radny Wojciech Kwiatkowski.
Natomiast cała uroczystość dla mieszkańców Miasta Stargardu odbyła się podczas uroczystej Mszy św. 11 listopada – Dzień rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Całej uroczystości, w pięknej oprawie wojska, władz samorządowych miasta, przewodniczył Ks. Prałat Henryk Ozga – proboszcz parafii. Ks. Arcybiskupa reprezentował ksiądz dr Jarosław Szymczak – pracownik naukowy Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach-Warszawie, który odczytał także list w imieniu ks. Abpa. – „Służyłem Wam jako pasterz Diecezji szczecińsko - kamieńskiej do dnia 25 marca 1992 roku. Minęło więc sporo czasu mojej pasterskiej posługi wśród Was i dla Was, również w Stargardzie, który zawsze zajmował szczególne miejsce w pasterskiej trosce Biskupa. Wy zaś nadal darzycie mnie swoją przyjaźnią i wdzięcznością, dając w ten sposób dowód szlachetności Waszych serc. Przekazujecie mi bowiem wiadomość o nadaniu godności honorowego obywatela Stargardu. Dziękuję Wam za to w Panu naszym i Jego Najświętszej Matce, z całego serca (...) Ode mnie zaś przyjmijcie błogosławieństwo, jakiego udzielam całemu Waszemu historycznemu miastu, wszystkim parafianom i wszystkim rodzinom...”
W tym dniu przyznano także pośmiertnie Tytuł Zasłużonego dla Miasta Stargardu śp. Ksiądzu Prałatowi Edmundowi Malichowi – dawnemu proboszczowi, który zapisał się w historii Stargardu jako wspaniały gospodarz i ten, który odbudował Kościół NMP Królowej Świata. Drugi Tytuł Zasłużonego przyznano Panu Doktorowi Zbigniewowi Petri – wielkiemu przyjacielowi dzieci i społecznikowi.
Po Mszy św. udano się do Ratusza, gdzie sali zebrań Rady Miejskiej, na honorowym miejscu, tuz przy herbie miasta Stargardu umieszczono wizerunek Ks. Abpa Kazimierza Majdańskiego. Cieszymy się, że tak wielki człowiek stał się pierwszym honorowym obywatelem miasta Stargardu Szczecińskiego i jest to jednocześnie zadanie dla mieszkańców, aby studiować całą spuściznę naukową Ks. Abpa związaną szczególnie z zagadnieniem rodziny.

Ks. Tomasz