Niech będzie pochwalony
Jezus Chrystus.

Witamy na stronie internetowej parafii rzymskokatolickiej Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim.

Dziękujemy że nas odwiedziliście
i zapraszamy do częstych wizyt.

Szczęść Boże.

Ksiądz Proboszcz i księża wikariusze.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych - Lednica

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych - Lednica


Zapraszamy na XIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na polach Lednickich w sobotę 6 czerwca 2008 r. Koszt wyjazdu 50 zł. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenia do księdza Grzegorza.

Program Spotkania...

Strona informacyjna...strona główna
Dziś piątek, 18 października 2019 r, imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza
Strona główna /

Koło Szczecińskiego Klubu KatolikówKoło Szczecińskiego Klubu Katolików Na początku 1981 r. zostały nawiązane pierwsze kontakty ze Szczecińskim Klubem Katolików w Szczecinie przez Czesława Kwiatkowskiego z Michałem Platerem współzałożycielem tamtego Klubu. Coraz więcej osób ze Stargardu coraz częściej dojeżdżało na spotkania i zebrania do Szczecińskiego Klubu Katolików w Szczecinie.


W dniu 19 czerwca 1981 r. o godzinie 19.00 w salce katechetycznej odbyło się zebranie założycielskie tut. Koła SKK zwołane przez założyciela Czesława Kwiatkowskiego.

Podjęto bardzo energicznie pracę organizacyjną, formacyjną, kulturalną i społeczną. We wrześniu 1981 r. powstał Krąg Biblijny, który w każdy drugi i czwarty poniedziałek miesiąca odbywał swe spotkania przy zapalonych świecach.

Wszystkie spotkania rozpoczynano i kończono modlitwą. Abonowano prasę katolicką, prowadzono zakupy Biblii i książek katolickich. W dniu 23.11.1981 odbyło się spotkanie z J. E. Ks. Biskupem Stanisławem Stefanikiem.

Od kwietnia 1982 wprowadzono płacenie składek członkowskich, opracowano plan pracy i szczegółowy podział czynności dla członków zarządu oraz poszczególnych członków zwyczajnych.

Zakres pracy i program miesięczny tut. Koła był następujący:
- I-szy poniedziałek m-ca - Krąg Biblijny
- II-gi poniedziałek m-ca - Msza św. Klubowa z Katechezą
- III-ci poniedziałek m-ca - Społeczna Nauka Kościoła
- IV-ty poniedziałek m-ca - spotkanie organizacyjne i katecheza
- II-gi wtorek m-ca - nauczanie Papieża Jana Pawła II
- IV-ty wtorek m-ca - materiały soborowe

Prelegenci zasadniczo rekrutowali się z własnego grona. Przeważnie prelekcje głosił dr Edward Barciszewski. Kilkakrotnie w ciągu roku występowali także prelegenci za Szczecina. Frekwencja stale wzrastała. Wzrosła ilość członków do 32 osób. Poszerzono zakresy dzielności oraz ilość sekcji.

17.01.1983 r. prezesem został wybrany Bronisław Wróbel i nastąpiły zmiany w składzie zarządu. Zasługą specjalną prezesa Wróbla było częste nagrywanie różnych przemówień i homilii na taśmy magnetofonowe, a następnie odtwarzano je na spotkaniach. Prasa nie poddawała żadnych wystąpień z uwagi na zakaz władzy.
W końcu 1984 r. Bronisław Wróbel zrezygnował z pracy w Kole z wyjątkiem zajmowania się nadal obsługą gabloty. Pracą Koła ponownie kierował Czesław Kwiatkowski – założyciel Koła.

Kierowanie Kołem było bardzo trudne z uwagi na stałe utrudnianie w pracy, zakazy tworzenia Kół, żądanie spisu członków i różnych danych o członkach przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Z uwagi na zakaz tworzenia Kół – bo faktycznie statut nie przewidywał takiej organizacji – podjęliśmy pracę jako „grupa” lub Sekcja. Taka organizacja pozostała do obecnych czasów.

Grupa nasza należy także do Rady Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej. Bezpośrednie kontakty utrzymuje Czesław Kwiatkowski, znany z opracowania wspólnotowego: „Teksty robocze” dla II Polskiego Synodu Plenarnego w Markowicach i w Wesołej. Szczególnym tematem było: „Powołanie i posłannictwo wiernych świeckich w sytuacji Kościoła w Polsce”. Ponadto utrzymuje kontakty z Klubami Inteligencji Katolickiej w: Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Krakowie i ostatnio w Katowicach (nie wymieniając Szczecina, do którego należy nasza grupa i nie nazywa się Klub KIK, lecz Szczeciński Klub Katolików, co pozwoliło mu istnieć w czasie stanu wojennego w 1981 r.)

Od 1995 r. naszą wiedzę religijna uzupełnia dwumiesięcznik pt.: „Ku dojrzałości w kulturze religijnej” – wydawany przez dr Edwarda Barciszewskiego, który dotąd omawiane tematy, przepisywał na maszynie. Treść tych zeszytów, stanowią przeważnie fragmenty dokumentów Soboru i Magisterium Kościoła.


© 2005-11-24 07:45:52

Czytano 1 razy.

 


projektowanie stron internetowych szczecin

tworzenie stron www strony internetowe szczecin

Parafia Rzymskokatolicka
pw. NMP Królowej Świata

ul. B. Krzywoustego 12
73-110 Stargard Szczeciński
Woj. Zachodniopomorskie
Diecezja Szczecińsko-Kamieńska


Home | Wydarzenia | Galerie | O parafii | Kościoły | Nabożeństwa | LSO | Wspólnoty | Kontakt | Historia parafii | Ludzie parafii | D K F