Niech będzie pochwalony
Jezus Chrystus.

Witamy na stronie internetowej parafii rzymskokatolickiej Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim.

Dziękujemy że nas odwiedziliście
i zapraszamy do częstych wizyt.

Szczęść Boże.

Ksiądz Proboszcz i księża wikariusze.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych - Lednica

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych - Lednica


Zapraszamy na XIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na polach Lednickich w sobotę 6 czerwca 2008 r. Koszt wyjazdu 50 zł. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenia do księdza Grzegorza.

Program Spotkania...

Strona informacyjna...strona główna
Dziś piątek, 18 października 2019 r, imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza


Towarzystwo przyjaciół KULTowarzystwo przyjaciół KUL Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powstało po kilkakrotnych odwiedzinach parafii przez wykładowców, studentów i profesorów KUL. W dniu 1 grudnia 1922 r. zostało ono wpisane do rejestru Stowarzyszeń, jako Towarzystwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


 Zaś w 1934 r. zmieniono nazwę na Towarzystwo Przyjaciół KUL, które jest katolickim stowarzyszeniem o charakterze dobroczynnym, mającym na celu niesienie uczelni pomocy duchowej poprzez modlitwę i apostolstwo, a także pomocy materialnej, dzięki której utrzymuje i rozwija się KUL.

Drugą formą pomocy dla KUL są ofiary składane na tacę w kościołach. Ofiary te nie zastępują składek członkowskich, lecz razem z nimi tworzą bazę gospodarczą życia i działalności KUL.

Zgodnie z poprzednim statutem Towarzystwo posiadało tylko jednostopniową strukturę organizacyjną.

Koło to posiadało na dzień 6 listopada 1977 r.:
- 151 członków - parafia N.M.P. Królowej Świata
- 162 członków - parafia św. Ducha
- 34 członków - kościół filialny w Świętem
- 16 członków - kościół filialny w Tychowie

W 1980 roku ilość członków w parafii N.M.P. Królowej Świata przekroczyła 200 członków.

W dniach 8-9 maja 1978 r. urządzono wycieczko-pielgrzymkę do Lublina, celem zwiedzenia KUL-u, TP KUL, kościołów, zabytków oraz Obozu Zagłady w Majdanku.

Rada Naczelna TP KUL Uniwersytetu Lubelskiego w dniu 27 maja 1979 r. nadała godność Członka Założyciela ks. dziekanowi Henrykowi Ozdze.

Działalność tutejszego Towarzystwa w tym czasie byłą wyjątkowo ożywiona i owocna. W uznaniu takiej pracy tut. Zarząd w osobie Czesława Kwiatkowskiego i sekretarza Eugeniusza Szałajko zostali zaproszeni na posiedzenie Rady Naczelnej TP KUL w Lublinie na dzień 1.06.1980 r., oraz na uroczystość nadania tytułu „Doktora honoris causa” prof. dr Konradowi Górskiemu w dniu 31 maja 1980 r.

Ostatnio Zarząd Główny otrzymał już zezwolenie od Ministerstwa Administracji na objęcie swą działalnością całego woj. szczecińskiego.

Wybrano nowy zarząd dla m. Szczecina, który podjął pewne wnioski dla usprawnienia działalności organizacyjnej jak: wybór trójek czy więcej osób w każdej parafii dla prowadzenia szerokiej i właściwej działalności, zaś przy małych parafiach – chociażby inkasenta, który by zbierał składki w kościele od osób starszych, niepełnosprawnych, mających trudności z pisaniem, chodzeniem i opłatami pocztowymi. Wnioskowano, aby więcej werbować osób młodych w Forum Młodzieży, zakładać biblioteki parafialne, czytelnie, odstępować prasę katolicką, ksiązki religijne, angażować do pracy organizacyjnej absolwentów KUL-u itp.

13.12.1981 r. ogłoszono stan wojenny i zawieszono działalność TP KUL. Nie można było prowadzić korespondencji, utrzymywać kontaktów.

Przez 2 lata nie można było zwołać ani Walnego Zjazdu, ani zebrań Rady Naczelnej TP KUL. Przepływy pieniężne nie były przerwane. Internowano niektórych członków. Społeczeństwo ogarnął strach. Zmniejszyły się wysokości składek. Niektórzy ze strachu wpłacali składki bezimiennie.

W roku 1991 otrzymano niby nowy statut, ale bez wprowadzenia i regulaminów. Koło nie posiada odpowiednich kontaktów z Oddziałem w Szczecinie. Utrzymuje natomiast kontakt z Zarządem Głównym TP KUL w Lublinie.


© 2005-11-24 08:04:57

Czytano 1 razy.
 


projektowanie stron internetowych szczecin

tworzenie stron www strony internetowe szczecin

Parafia Rzymskokatolicka
pw. NMP Królowej Świata

ul. B. Krzywoustego 12
73-110 Stargard Szczeciński
Woj. Zachodniopomorskie
Diecezja Szczecińsko-Kamieńska


Home | Wydarzenia | Galerie | O parafii | Kościoły | Nabożeństwa | LSO | Wspólnoty | Kontakt | Historia parafii | Ludzie parafii | D K F